Krótka wycieczka na tamten świat, Juliusz Strachota

„Strachota znów autoironiczny” – pisze o nowej książce jednego z najciekawszych polskich pisarzy Zyta Rudzka. „Ta książka ma w sobie bardzo porytych bohaterów i bardzo poryte sytuacje umieszczone w bardzo normalnych realiach” – dodaje Malcolm XD.

Okładka książki "Krótka wycieczka na tamten świat"
Okładka książki "Krótka wycieczka na tamten świat"materiały prasowe

Julek stara się nie ruszać z miasta, próbując zerwać z turystycznym nałogiem i nieustającą potrzebą opuszczenia granic swojego kraju. Jedyne wycieczki, na jakie sobie pozwala, to wizyty w szpitalu psychiatrycznym, w którym mieszka jego nauczyciel zen, spacery z jamnikiem Pepe oraz spotkania z właścicielami starych pocztówek, których kolekcjonowanie stanowi jego oryginalne hobby.

Godziny spędzone w domu na próbach zmierzenia się z nagą rzeczywistością, lękami oraz poczuciem przemijającego czasu spełzają jednak na niczym. Bohater, nie mogąc usiedzieć na miejscu, postanawia wyruszyć w podróż, by odkryć jedną z najbardziej niesamowitych rodzinnych tajemnic.

Okazuje się bowiem, że jego dziadek Janek był bigamistą. Trójkę dzieci zostawił w ówczesnym Związku Radzieckim, o czym przypomina jedyna zachowana w archiwum rodzinnym fotografia. Julek postanawia odnaleźć potomków dziadka. Tak rozpoczyna się fascynująca wyprawa do byłych republik ZSRR: Białorusi, Północnej Osetii i Kazachstanu.

"Krótka wycieczka na tamten świat" to nietuzinkowa opowieść o niezgodzie na brak przeszłości, próbie zrozumienia samego siebie oraz uleczenia rodziny, w której wszyscy mężczyźni zawsze uciekali.

Juliusz Strachota - pisarz i fotograf. Autor zbioru opowiadań "Oprócz marzeń warto mieć papierosy" (2006), powieści "Cień pod blokiem Mirona Białoszewskiego" (2009), "Zakład nowego człowieka" (2019), a także "Relaks amerykański" (2015), której tematem jest mechanizm uzależnienia od leku Xanax, oraz "Turysta polski w ZSRR" (2019), nominowanej do Nagrody Literackiej Gdynia oraz Nagrody Literackiej Nike.

Premiera: 15 kwietnia 2020 roku.

INTERIA.PL/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas