Reklama

Reklama

Mars Room, Rachel Kushner

Amerykańskie więzienie dla kobiet pod mikroskopem. Powieść, która dotarła do finału Nagrody Bookera 2018.

Jeśli Romy Hall miała jeszcze nadzieję, że jej życie ulegnie gwałtownej zmianie i nagle uda jej się odbić od dna, wyrok podwójnego dożywocia skutecznie pozbawił ją złudzeń. W jej wciąż dość krótkim życiu nie brakowało dramatycznych doświadczeń - była ofiarą przemocy, gwałtu, została striptizerką, a później samotną matką. Wszystko wskazuje na to, że ostatni rozdział życia spędzi w więziennej celi. Romy nie jest niewinna, ale czy ocena jej czynu jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać? 

Reklama

Powieść "Mars Room" znalazła się na shortliście The Man Booker Prize. Książkę porównywano z "Opowieściami podręcznej" pióra Margaret Atwood ze względu na podobne refleksje dotyczące doświadczeń kobiety, jednak nie w fikcyjnym świecie dystopii, ale w realnej rzeczywistości. Natomiast ze względu na oryginalny obraz realiów więziennych i relacji między przebywającymi w więzieniu kobietami, "Mars Room" może również spodobać się fanom serialu "Orange is the New Black".

"Brutalnie szczera, misternie wykonana, nie próbuje niczego osłodzić, ale wymierza cios za ciosem, za każdym razem z całej siły"
Margaret Atwood, autorka "Opowieści podręcznej"

"Kushner to młoda mistrzyni. Naprawdę nie mam pojęcia, skąd ma taką wiedzę i umiejętność przekazywania jej w tak wciągający i hipnotyzujący sposób"
George Saunders, autor "Lincolna w Bardo"

Rachel Kushner
- autorka bestsellerowej powieści "The Flamethrowers", która znalazła się w finale National Book Award i została uznana przez "New York Times" za jedną z dziesięciu najlepszych książek 2013 roku. Jej debiutancka powieść "Telex of Cuba" również była finalistką National Book Award. Najnowszą powieść Kushner, "Mars Room", wyróżniono francuską nagrodą Prix Medicís Etranger i zaliczono do grona finalistów nagrody Bookera.

Rachel Kushner,"Mars Room"

tłum. Magdalena Koziej

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje