Moje ciało jest okej!, Anna Natasza Górecka, Aleksandra Górecka
Książka o ciele, emocjach i samoakceptacji. Do czytania, odkrywania i bazgrania.
Jak polubić swoje ciało i poczuć się w nim dobrze?
Pierwsza książka dla dzieci holistycznie wspierająca zdrowie psychiczne i fizyczne.
Kiedy ma się 9 czy 12 lat, nie jest łatwo dogadać się z własnym ciałem. Może nogi wydają się za długie? Włosy są w mysim kolorze lub zbyt kręcone? Uśmiech nie tak ładny jak u innych? Dopadają nas kompleksy, możemy spotkać się z hejtem lub czuć się odrzuceni. Ta książka pomaga odpowiedzieć na pytania:
● Jak zaakceptować siebie i poczuć się dobrze w swoim ciele?
● Jak ogarnąć wszystkie emocje, które pojawiają się, gdy o nim myślimy?
● Co zrobić z tym, czego w sobie nie lubimy?
Twoje ciało jest jedyne w swoim rodzaju. Właśnie dlatego, że jest twoje. I jest naprawdę okej!
Jesteś rodzicem? Książka “Moje ciało jest okej":
- pomoże ci uporządkować własną wiedzę na temat emocji związanych z ciałem,
- podpowie, jak przełożyć ją na język zrozumiały dla dziecka i adekwatny do jego poziomu rozwojowego,
- możecie ją czytać wspólnie albo możesz ją sprezentować dziecku do własnej lektury,
- może stanowić pretekst do rodzinnych rozmów na temat emocji i ciała,
- jest źródłem ciekawych zabaw i ćwiczeń do wspólnego wykonywania.
Pracujesz z dziećmi lub rodzicami? Książka “Moje ciało jest okej":
- pomoże ci zrozumieć dziecięcy punkt widzenia na temat emocji wokół ciała,
- może stanowić punkt wyjścia do przeprowadzenia lekcji czy warsztatu na temat emocji związanych z ciałem: kompleksów, hejtu, tematu różnorodności,
- jest wartościowym materiałem edukacyjnym do polecania swoim podopiecznym, klientom i ich rodzicom - taki, z którym będą mogli samodzielnie działać;
- stanowi świetną pozycję do szkolnej biblioteczki - tak żeby każde dziecko, które ma potrzebę, mogło po nią sięgnąć!
"Tego w szkole nie uczyli!" - miałam ochotę zakrzyknąć po niemal co drugiej stronie. I mogłabym się po lekturze zasmucić, bo taka książka była bardzo potrzebna, gdy to ja byłam młoda, kawał czasu temu. Ale zamiast tego jest we mnie już tylko radość, bo wierzę, że oto dzięki niej kolejne pokolenia będą wrażliwsze i pewniejsze siebie. I to równocześnie! Justyna Suchecka, autorka książki Young Power!, dziennikarka edukacyjna
Anna Natasza Górecka - promotorka ciałopozytywności i zdrowia psychicznego, z wykształcenia psycholożka. Wierzy, że wiedza o tym, jak się ze swoim ciałem dogadać i jak o nie emocjonalnie dbać, jest podstawowym prawem należnym każdemu od najmłodszych lat. Fascynuje ją terapeutyczne wykorzystanie ruchu, w ramach swojej działalności w tym zakresie prowadziła m.in., wraz z Aleksandrą Górecką, warsztaty w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. W wolnym czasie lubi jeździć rowerem, a dalsze wyprawy (np. po Azji Środkowo-Wschodniej) dają jej szansę obserwowania, jak postrzeganie cielesności różni się w zależności od kultury.
Aleksandra Górecka - z zawodu edukatorka i animatorka kulturalna, z wykształcenia pedagożka. Obecnie współpracuje z Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Muzeum Narodowym w Warszawie. Prowadząc warsztaty dla dzieci i młodzieży, ciągle odkrywa świat na nowo. Lubi uczyć się nowych rzeczy związanych z twórczością plastyczną i poznawać nowe sporty, jak polobike czy wspinaczka. Uwielbia piec i gotować, dużo eksperymentuje z kuchnią wegetariańską i wegańską. Temat ciała i emocji jest jej osobiście bliski, pierwsze kompleksy pożegnała, pozując jako modelka na w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a jej praca z ciałopozytywnością trwa.
Wierzę, że wiedza o tym, jak się ze swoim ciałem dogadać i jak o nie emocjonalnie dbać, jest podstawowym prawem, które należy się każdemu od najmłodszych lat.
Częściowo wynika to z moich wartości i z psychologicznego wykształcenia, ale częścią tej historii jest też moja własna droga: od piętnastego roku życia towarzyszą mi bielactwo oraz wahania wagi, a proces nauki akceptowania siebie był dla mnie prawdziwą szkołą ciałopozytywności. Czasem myślę, że zdałam egzamin na piątkę, a niekiedy mam wrażenie, że powtarzam rok. Obie opcje są okej.
Anna Natasza Górecka
Prowadząc warsztaty dla dzieci i młodzieży, ciągle wraz z nimi odkrywam świat na nowo. Uważam, że każdy powinien mieć prawo zadawać wszystkie pytania, jakie mu przyjdą do głowy, i w niekrzywdzący innych sposób wyrażać własne zdanie, nawet jeśli komuś się ono nie podoba.
Aleksandra Górecka