Moniuszko, Sławomir Koper
To nietypowa biografia artysty, znakomitego kompozytora i uczciwego Polaka, ale równocześnie pełnego słabości człowieka, któremu zdarzało się błądzić.
Prawie każdy Polak zna "Prząśniczkę" czy "Szumią jodły". Rodzimy się, niejako, ze znajomością tematów muzycznych Stanisława Moniuszki. A jednak oficjalne biogramy wybitnego kompozytora nazywanego ojcem polskiej opery narodowego ograniczają się do dat i wykazu dzieł, pomijając niemal fakty z życia osobistego artysty. Tak jakby istniał muzyk, ale nie było człowieka.
Sławomir Koper, autor "Moniuszki" uważa, że oddzielanie działalności artystycznej od spraw rodzinnych czy osobistych zubaża obraz twórcy. Stanisław Moniuszko nie jest wdzięcznym tematem dla biografów. Był zbyt porządnym człowiekiem, by stać się bohaterem skandali i sensacyjnych relacji.
Żył jednak w dramatycznych dla naszego narodu czasach. Posiadał niezwykły talent i był bardzo pracowity, ale doświadczył różnych kaprysów fortuny. Nie potrafił uporać się z setkami codziennych spraw. Gdyby nie borykał się z poważnymi problemami finansowymi i nie miał na utrzymaniu dużej rodziny - zapewne skomponowałby znacznie więcej wybitnych dzieł.
"Moniuszko" Sławomira Kopra to fascynująca lektura nie tylko dla miłośników postaci kompozytora czy muzyki. To bogato udokumentowana opowieść o czasach i ludziach.
Sławomir Koper: Najpopularniejszy pisarz historyczny w Polsce. Autor setek artykułów i ponad 50 książek, m.in. "Tajemnice marszałka Śmigłego-Rydza, "Kobiety w życiu Mickiewicza", "Miłość w Powstaniu Warszawskim", "Polscy terroryści i zamachowcy" (w sumie ponad 800 tys. sprzedanych egzemplarzy). Pozycje jego autorstwa wielokrotnie trafiały na listy bestsellerów ("Życie artystek w PRL - nominacja do bestsellera Empiku; Chorwacja. Przewodnik historyczny - książka miesiąca "Magazynu Literackiego Książki"). Ekspert radiowy i telewizyjny, autor scenariuszy seriali dokumentalnych, konsultant historyczny (musical Piloci). Za popularyzacje historii w społeczeństwie otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi i medal "Zasłużony dla Kultury Polskiej".