Monologi waginy, Eve Ensler

Książka-fenomen, książka-zjawisko, książka-manifest. Już 14 marca wydawnictwo Poradnia K wznawia kultowy zbiór bezpruderyjnych i szczerych tekstów o seksualności i traumatycznych przejściach kobiet poszerzony o nowe historie.

"Monologi waginy", Eve Ensler
"Monologi waginy", Eve EnslerINTERIA/materiały prasowe

To głos w obronie kobiet, przeciwko przemocy we wszelkich postaciach; takie przesłanie potrzebne jest w Polsce akurat teraz, kiedy ich prawa są zagrożone i trzeba o tym głośno mówić.

- Time’s UP! Po dwudziestu latach od premiery dodatkowe sześć historii kobiet, które miały odwagę powiedzieć #metoo. Donośny i ważny głos przeciwko przemocy wobec kobiet, gwałtom, okaleczeniom i napaściom seksualnym, ale też afirmujący nasze ciała i uczący, jak o nich otwarcie rozmawiać - mówi Joanna Bażyńska, prezeska wydawnictwa Poradnia K.

"Monologi waginy", najpierw jako monodram, odniosły ogromny sukces na Broadwayu i zostały określone przez "New York Times" "prawdopodobnie najważniejszym zaangażowanym politycznie tekstem teatralnym ostatniej dekady". Książka została przyjęta  równie entuzjastycznie i przetłumaczono ją na kilkadziesiąt języków. Po raz pierwszy ukazała się w Polsce w 2003 roku. Obecne jubileuszowe wydanie na dwudziestolecie poszerzone jest o sześć nowych historii.

To zapis niezliczonych rozmów autorki z kobietami - szczerymi do bólu i łamiącymi wszelkie tabu.  Bohaterki otwarcie opowiadają o radości, którą niesie kontakt z ciałem, dumie z kobiecości, ale i wątpliwościach, obawach i dramatach. Każdego roku w Stanach zgwałconych zostaje pięćset tysięcy kobiet. Sto milionów kobiet na całym świecie obrzezano. Przedstawicielki ofiar zabierają głos w tej ważnej książce.

Monique Wilson, działaczka na rzecz kobiet, stwierdza w posłowiu książki: "To nie jest po prostu monolog, to nie jest po prostu sztuka, tylko ważny, potężny katalizator przemian dążących do pełnej świadomości oraz sprawiedliwości wobec kobiet".

Premiera: 14.03.2018.

Tłumaczenie: Maria Kabat

Eve Ensler - urodzona 25 maja 1953 roku, amerykańska dramatopisarka, poetka, scenarzystka filmowa i aktywistka feministyczna. Oprócz "Monologów waginy" napisała także książkę "Dobre ciało" oraz "W trzewiach świata. Wspomnienia" i wiele sztuk teatralnych. Za "Monologi waginy" otrzymała w 1997 roku prestiżową nagrodę OBIE. Sukces, który monodram odniósł na scenach całego świata, stał się początkiem globalnego ruchu V-Day przeciwko przemocy wobec kobiet.

Tytuł oryginału: The Vagina Monologues

INTERIA.PL/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas