Teraz zbierzesz je w lesie. Charakterystycznego smaku nada im zalewa
Sezon na opieńki trwa od września do połowy listopada, a w polskich lasach możemy trafić na pięć odmian tego grzyba - północną, maczugowatą, żółtotrzonową, miodową i ciemną – informują Lasy Państwowe. Jak przygotować opieńki, by wydobyć z nich maksimum smaku? Dobrym rozwiązaniem jest marynowanie wedle sprawdzonego przepisu.
Jak w miesiącach zimowych cieszyć się smakiem grzybów zebranych jesienią? Rzecz jasna, można je poddać procesowi suszenia lub zamarynować. Opieńki, o których mowa, możemy jeszcze zbierać przez ok. dwa tygodnie, dlatego to idealny moment, by przygotować się ich zamarynowania.
Zamarynowane opieńki mogą być doskonałą przekąską, ale świetnie odnajdą się również w sałatkach lub jako dodatek do dania głównego. Dzięki marynowaniu nabiorą charakterystycznego, wytrawnego, kwaskowatego smaku.
Czytaj także: "Grzyby jesieni" pojawiły się już w polskich lasach. W tych miejscach rosną najczęściej
Marynowane opieńki - składniki
Do zamarynowania grzybów musimy wyposażyć się w kilka składników. Podane proporcje wystarczą na zamarynowanie ok. 1 kg opieniek.
- 1 kg opieniek,
- 2 liście laurowe na każdy słoik,
- 3 ziarna ziela angielskiego na każdy słoik,
- 8 ziaren gorczycy na każdy słoik,
- 3 ziarna pieprzu na każdy słoik,
- 3 łyżki cukru,
- 1 łyżka soli,
- 4 szklanki wody,
- 1 szklanka octu 10 proc.
Marynowane opieńki - przepis
Zebrane grzyby dokładnie oczyszczamy i delikatnie osuszamy ręcznikiem papierowym. Do garnka wlewamy wodę, wsypujemy sól i grzyby gotujemy przez ok. 20 minut. Po tym czasie wyławiamy grzyby, odsączamy, a wodę po gotowaniu wylewamy. Opieńki poddajemy procesowi gotowania w słonej i świeżej wodzie po raz drugi, a następnie przekładamy je do czystych słoików.
Kolejny etap polega na przygotowaniu zalewy, która powinna składać się z octu, wody, cukru, soli, liści laurowych, ziela angielskiego, pieprzu i gorczycy. Wszystkie te składniki umieszczamy w garnku i doprowadzamy do gotowania.
Przygotowaną zalewą ostrożnie wypełniamy słoiki z grzybami. Słoiki zakręcamy i poddajemy pasteryzacji przez ok. 20 minut. Pasteryzacja pozwoli na przechowywanie słoików z opieńkami przez długie tygodnie, ale jeśli zamierzamy spożyć marynowane grzyby w ciągu maksymalnie trzech dni, możemy wówczas zrezygnować z pasteryzacji.
Warto wiedzieć: Zamierzasz suszyć grzyby? Z tych gatunków lepiej zrezygnuj