Neurolożka, Barbara K. Lipska

Czy mózg dotknięty chorobą może się sam uzdrowić? Doktor Barbarze Lipskiej ten cud się przydarzył. Jej książka opowiada o tym, jak choroba psychiczna zmienia człowieka, jak wpływa na jego osobowość i jak rodzi teorie spiskowe. Ale też o tym, jakich pokładów człowieczeństwa nie jest w stanie dotknąć ani zniszczyć.

Okładka książki "Neurolożka"
Okładka książki "Neurolożka"materiały prasowe

Wybitna neurolożka, specjalistka od chorób psychicznych, Polka mieszkająca w Stanach Zjednoczonych, dowiaduje się, że ma raka mózgu. Choroba rozwija się błyskawicznie. Objawy przypominają schizofrenię i demencję.

Wydaje się, że nie ma nadziei dla doktor Lipskiej, która nagle traci kontakt z rzeczywistością. Ale jej pamięć rejestruje wszystko, co wyprawiał jej mózg w okresie choroby.

To unikalne doświadczenie: oto wybitna badaczka doświadcza szaleństwa a jednocześnie jest w stanie zarejestrować, na czym ono polega. Po powrocie do zdrowia tworzy niezwykły zapis podróży do źródeł całkiem odmiennych stanów świadomości.

"Zrozumiałam, co znaczy żyć w świecie pozbawionym  sensu, przerażającym i nieznanym. Wiem, że można mieć taki zamęt w głowie, że nikomu się już nie ufa, a najmniej swoim bliskim, których chory nieraz posądza o spiskowanie przeciwko niemu.

Wiem, jak to jest, kiedy traci się nie tylko zdolność rozumienia, oceny i orientacji przestrzennej, ale nawet elementarne zdolności komunikacyjne, takie jak umiejętność czytania. I, co chyba najbardziej przerażające, wiem, jak czuje się człowiek kompletnie nieświadomy tych ułomności. O tym, jak zniekształcona była moja rzeczywistość, przekonałam się dopiero, gdy zaczęłam odzyskiwać trzeźwość umysłu.

Gdy tylko wyszłam z mrocznej przestrzeni choroby i  dostałam nową szansę poczytalności, zbudziła się we mnie naukowa ciekawość; koniecznie chciałam zbadać, co właściwie przydarzyło się mojemu mózgowi."

Barbara K. Lipska urodziła się, wychowała i kształciła w Warszawie. Studiowała chemię organiczną na Uniwersytecie Warszawskim a w 1988 r. uzyskała doktorat nauk medycznych na Akademii Medycznej w Warszawie.

W 1989 roku wyemigrowała wraz z rodziną do USA. Otrzymała stypendium podoktoranckie w National Institute of Mental Health (NIMH), największej na świecie instytucji zajmującej się badaniami nad chorobami mózgu. W trakcie swojej kariery w NIMH stała się uznaną na arenie międzynarodowej badaczką pośmiertnych ludzkiego mózgu. W 2013 roku została dyrektorem Human Brain Collection Core w NIMH. Opublikowała około 150 artykułów naukowych.

Jest zapaloną biegaczką - zarówno przed, w trakcie jak i po wyleczeniu z choroby. Bierze udział w maratonach i triathlonach. Obecnie mieszka z mężem w Annandale w stanie Wirginia.

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas