Okagesama. Japoński przepis na dobre życie
Jak nauczyć się żyć po japońsku? "Okagesama. Japoński przepis na dobre życie" to esencja japońskości w jednej, pięknie ilustrowanej książce.
Prawdziwa świadomość piękna rodzi się z cichego delektowania się, nie z zachłanności - głosił twórca filozofii wabi-sabi, Rikyū, tworząc tym samym koncepcję życia, której wielu Japończyków wiernych jest do dzisiaj. Fascynujący świat Japonii to jednak nie tylko duchowość. Z książki japońskiego pisarza, Yutaki Yazawy, można dowiedzieć się znacznie więcej. Ile osób wie, że Japonia to jeden z nielicznych krajów, w którym z łatwością, na przestrzeni VII i VIII wieku, zaakceptowano kobietę w roli władczyni? Na tronie Japonii w tym czasie zasiadało sześć cesarzowych z rzędu. Że był taki czas, gdy na japońskiej wsi tworzenie poezji było ważną umiejętnością społeczną, zwłaszcza gdy chodziło o sprawy sercowe? Charakter i inteligencję mężczyzn i kobiet oceniano na podstawie umiejętności komponowania wierszy. Że królewskim sportem w Japonii są piesze wędrówki, a jedna z najpopularniejszych gier na świecie o sympatycznym Włochu hydrauliku, z serii "Super Mario", to dzieło Japończyków? Lub że Tokio pochwalić się może największą liczbą restauracji posiadających gwiazdki Michelin na świecie?
"Okagesama. Japoński przepis na dobre życie" to przewodnik, który prowadzi czytelnika przez wszystkie aspekty japońskości. Od kąpieli leśnych - shirini-yoku, przez celebrację niedoskonałości w technice kintsugi po japońską koncepcję szczęścia - ikigai lub filozofię umiaru zwaną wabi-sabi. Yutaka Yazawa zawarł w krótkich rozdziałach intrygujące opowieści o Kraju Kwitnącej Wiśni - historie o japońskich cesarzach, rzemieślnikach, samurajach, władczyniach, ciekawostki na temat japońskiej sztuki parzenia herbaty, miłości do muzyki poważnej i jazzu, a także życiu współczesnego mieszkańca Kraju Kwitnącej Wiśni lub sposobów na japońską długowieczność. Ale nie tylko - w książce znaleźć można mnóstwo przydatnych wskazówek, które pozwolą odkryć kraj słynący ze znakomitej kuchni, fascynującej kultury i niezwykłych obyczajów. Japończycy przez wieki doskonalili się w technikach poprawiających samopoczucie, ucząc się wewnętrznej ciszy, spokoju ducha oraz kontemplując piękno. Czas nauczyć się od nich, jak żyć dobrze.