Reklama

Reklama

Patchworkowe rodziny - jak w nich żyć, Eichelberger i Gutek

Patchworkowe rodziny traktowane są przez niektórych ich członków jako dopust boży, przez innych – jako szansa. Niewątpliwie życie w takiej rodzinie jest nie lada wyzwaniem. Wojciech Eichelberger, psycholog i psychoterapeuta i Alina Gutek, dziennikarka, stworzyli swoiste kompendium wiedzy na temat tego, jak żyć i funkcjonować w patchworkowej rodzinie, aby wszystkim żyło się łatwiej i lepiej. Jak podkreślają autorzy, zawarte w książce rady i zasady działania przydadzą się każdej rodzinie, nie tylko tej patchworkowej.

Jak podaje GUS, w 2013 roku rozwiodło się 36 proc. małżeństw zawartych w ciągu ostatnich 5 lat. I ta tendencja z roku na rok rośnie. Wojciech Eichelberger, psycholog, psychoterapeuta, i Alina Gutek, dziennikarka, podjęli się stworzenia swoistego kompendium wiedzy dla "Patchworkowych rodzin".

 Intencją autorów nie jest zachwalanie patchworkowej wersji rodziny. Uważają, że trzeba robić wszystko, żeby rodzina klasyczna przetrwała, pracować nad nią, pielęgnować ją, chronić i wzmacniać. Jednak mając świadomość tego, że statystyki nieubłaganie pokazują, że rodziny patchworkowe to ogromny społeczny problem autorzy postanowili pomóc odnaleźć się w nowej rodzinnej rzeczywistości.

Reklama

Te 36 proc. rozwodników (plus żyjących w niesformalizowanych związkach) wchodzi w kolejne związki, na ogół z matrymonialnego rynku wtórnego i tworzy czasem wielopiętrowe patchworkowe systemy. Z praktyki terapeutycznej Wojciecha Eichelbergera wynika, że często ci ludzie czują się zagubieni, winni, nie wiedzą, jak układać relacje w nowych systemach.

Jeśli z poprzedniego związku emanuje tylko negatywna energia, to czasami trzeba się odciąć i rozpocząć nowe życie, choć to proces bolesny także dla tego, kto się odcina, a szczególnie bolesny dla dziecka, które się zostawia. I to dlatego dorośli powinni ponosić emocjonalne konsekwencje sytuacji, którą sami stworzyli, czyli rozwodu. I bez względu na to, czy z reakcjami dzieci im trudno, czy nie - nie wolno im tego pokazywać.

Książka "Patchworkowe rodziny" porusza m.in. poniższe tematy:

  • Rodzina patchworkowa - dopust boży czy szansa?
  • Jak dzielić czas, uwagę między wszystkich i skupić się na tym, co najważniejsze?
  • Wakacje - jak je zorganizować, żeby wypocząć?
  • Przyjaciele: wspólni, osobni, byli i obecni
  • Święta, rocznice, urodziny, imieniny - o czym pamiętać, o czym zapomnieć?

Wojciech Eichelberger - psycholog i psychoterapeuta, współtwórca pierwszych psychoterapii w Polsce. Prowadzi Instytut Psychoimmunologii (IPSI) w Warszawie. Autor i współautor wielu bestsellerowych książek, m.in. Życie w micie, Sny, które budzą (Wydawnictwo Zwierciadło), uświadamiających czytelnikom istotne źródła ich życiowych problemów i wskazujących drogę do ich przekraczania. Od lat związany z magazynem "Zwierciadło".

Alina Gutek - dziennikarka od lat związana z magazynem "Zwierciadło".

 

materiały prasowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy