Pokój z widokiem. Lato 1939

Ostatnie przedwojenne lato różniło się od tych znanych nam współcześnie. Mało kto mógł wtedy marzyć o wakacyjnym odpoczynku. Podróżowali oczywiście artyści, literaci, dziennikarze, a kurorty z roku na rok stawały się coraz nowocześniejsze (tak jak modernizowała się Polska). Ale nie wszędzie było tak kolorowo. Jak letnie miesiące 1939 roku spędzali nasi przodkowie?

"Pokój z widokiem. Lato 1939", Marcin Wilk
"Pokój z widokiem. Lato 1939", Marcin Wilkmateriały prasowe

- Marcin Wilk dokonał rzeczy niezwykłej - w swojej reporterskiej opowieści zebrał historie świadków lata 1939 roku. I wszystko zamarło jak na starej fotografii. Chłopiec przeskakujący nad głową opalającej się dziewczyny, naga pisarka Maria Dąbrowska chłodząca się w zaciszu domu, zatłoczone kurorty, leniwe spacery po lesie, kąpiele w rzekach, drzemki podczas pasienia krów i błahe rozmowy o tym, że przecież wojny nie będzie. A niechby i przyszła, to nie oddamy nawet guzika.
Bohaterowie książki Wilka przestrzegają - katastrofa zawsze przychodzi niespodziewana, wszyscy ignorują jej zapowiedzi, choćby na niebie pojawiały się świetliste znaki. A potem już nigdy nic nie będzie takie same.

Magdalena Grzebałkowska

Opisując ostatnie przedwojenne lato, Marcin Wilk zajrzał do Zakopanego, spędził trochę czasu w Gdyni, przyjrzał się Zaleszczykom, ale przede wszystkim zboczył z popularnych tras turystycznych. Przemierzając tereny Polski przedwrześniowej, postanowił dotrzeć do żyjących świadków epoki i wysłuchać ich opowieści o ostatnich tygodniach życia w pokoju.

Syn nadmorskiego księgarza detonujący kalichlorek, młoda dziewczyna ze wsi dostrzegająca w kurach twarze sąsiadek i rodziny, chłopak ze wsi marzący o rowerze - to między innymi oni są bohaterami książki, obok wicepremiera Eugeniusza Kwiatkowskiego zmartwionego finansami państwa czy przejeżdżającego przez stadion w otwartym aucie śpiewaka Jana

Kiepury. Dzięki nim "Pokój z widokiem. Lato 1939" odsłania mniej znane z podręczników do historii oblicze Polski. Opowieści wzbogacone o wycinki z prasy i dokumenty epoki złożyły się w mozaikę o codzienności na moment przed apokalipsą.

Marcin Wilk (ur. 1978) - dziennikarz, absolwent polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Publikował w pismach: "Tygodnik Powszechny", "Przekrój", "Polityka", "Znak" i in. Autor rozmów z pisarzami "W biegu... Książka podróżna" (2010) oraz książek biograficznych "Tyle słońca. Anna Jantar. Biografia" (2015) i "Kwiatkowska. Żarty się skończyły" (2019). Prowadzi bloga: www.wyliczanka.eu.

INTERIA.PL/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas