Polska. Na tropie historii

Jak opowiadać dzieciom o historii? "Zrezygnujcie z dat i nazwisk. Snujcie ciekawe opowieści. Wykorzystajcie bogate, panoramiczne ilustracje, żeby pokazać dzieciom, że nauka historii nie musi być nudna i żmudna" - przekonuje Emka Kowalska, autorka bloga Obibooki.pl i prowadząca program o literaturze dziecięcej w TVP Historia.

Polska. Na tropie historii
Polska. Na tropie historiimateriały prasowe

Autorzy picture booka Polska. Na tropie historii wychodzą z tego samego założenia - nowy tytuł Wydawnictwa Kapitan Nauka to fascynująca lekcja historii o życiu w dawnej Polsce - od Piastów do początków XX wieku.

Na tropie historii to 12 bogato ilustrowanych, panoramicznych ilustracji przedstawiających codzienne życie mieszkańców Polski w różnych epokach historycznych. Każda plansza oferuje dzieciom dodatkową zabawę - mogą szukać ukrytych przedmiotów lub porównywać ilustracje - i jest opatrzona krótkim tekstem z najważniejszymi informacjami o danym okresie.

Do książki opracowany został audioprzewodnik, dzięki któremu nawet najmłodsze dzieci, mogą korzystać z książki bez pomocy dorosłych.

Ilustracje z książki "Polska. Na tropie historii"
Ilustracje z książki "Polska. Na tropie historii"materiały prasowe

- Zaangażowanie zarówno zmysłu wzroku, jak również słuchu sprawia, że szczegóły z łatwością zapisują się w pamięci. Zabawa obserwacyjna i aktywne słuchanie ciekawostek czytanych przez lektora ćwiczą koncentrację i spostrzegawczość - twierdzi autor tekstu, doktor Sebastian Adamkiewicz, historyk, współtwórca Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii: DUCH.

Historia pokazana w książce nie pomija nikogo, pojawiają się w niej rybacy i żebracy, mieszczanie i kapłani, przekupki i robotnicy, damy i rycerze, książęta, królowie i naukowcy. Czytelnicy mogą zajrzeć do piastowskiej chaty, do królewskiego zamku i dziewiętnastowiecznej kamienicy, a nawet popłynąć w rejs słynnym transatlantykiem "Batorym". Żywe ilustracje pobudzają wyobraźnię i ożywiają przeszłość - dzięki nim niejeden mały czytelnik może połknąć historycznego bakcyla.

Ilustracja z książki "Polska. Na tropie historii"
Ilustracja z książki "Polska. Na tropie historii"materiały prasowe

O autorach:

Dr Sebastian Adamkiewicz (Łódź)- doktor nauk humanistycznych, absolwent Uniwersytetu Łódzkiego. Muzealnik, adiunkt w dziale historycznym Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Współpracownik Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii, publicysta portalu historycznego Histmag.org. Autor i uczestnik wielu projektów z zakresu edukacji historycznej i popularyzacji historii. Jego zainteresowania koncentrują się wokół historii Polski wczesnonowożytnej, dziejów polskiego ruchu rewolucyjnego, historii tożsamości i propagandy, oraz kultury elit władzy.

Zuza Wollny (Wrocław) ilustratorka, wnuczka malarza, córka pisarza.

Polska. Na tropie historii, dr Sebastian Adamkiewicz, Zuza Wolny. Wydawnictwo Kapitan Nauka. Premiera: 26.02.2020.

INTERIA.PL/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas