Sztokholm, Katarzyna Tubylewicz
"Sztokholm" jest kolejnym wielowymiarowym i zaskakującym portretem Szwecji i szwedzkiego społeczeństwa. Katarzyna Tubylewicz zabiera nas do miasta, w którym sama mieszka od prawie dwudziestu lat.
Jej osobisty przewodnik po stolicy Szwecji nie ma nic wspólnego z tym, czego możemy się spodziewać po zwykłych przewodnikach. To zbiór opowieści, reportaży i wywiadów, które wnikają głęboko w duszę miasta i odsłaniają jego tajemnice, poruszając przy tym uniwersalne tematy, takie jak destrukcyjny wpływ tego, co wyparte z historii na teraźniejszość, klasowość i segregacja społeczna czy wyzwania wielokulturowości.
Na pierwszy rzut oka olśniewająco piękny i estetycznie harmonijny Sztokholm okazuje się miastem pełnym kontrastów i zawiłości, tematów tabu, a także ukrytych kodów i hierarchii. To miasto fascynujące, na którego ulicach jest wprawdzie ciszej niż w innych stolicach i wystarczy pół godziny, żeby dostać się na bezludną wysepkę Archipelagu Sztokholmskiego, ale szaleństwo przemian oraz żywiołowość debaty nie mają w sobie ani krzty spokoju.
Według Tubylewicz "Sztokholm to sprytny uwodziciel i choć warto pozwolić sobie na romans z nim, należy też mieć na uwadze, że będzie cię zwodził".
W książce "Sztokholm" nie znajdziemy informacji o wszystkich najważniejszych zabytkach i muzeach. Są tu za to opisy instytucji kultury, ludzi i zdarzeń, o których nie przeczytamy w żadnej innej książce o Sztokholmie. Autorka postuluje, aby świadomi turyści nie ograniczali się do zwiedzania centrów miast i niezwykle ciekawie pisze o sztokholmskich przedmieściach: tych najmodniejszych zamieszkanych przez elity elit, oraz tych, które były kiedyś modne, a dziś już nie są, choć można w nich znaleźć perły współczesnej architektury i myśli urbanistycznej.
Tubylewicz pisze też o sztokholmskich snobizmach, o egalitaryzmie i jego braku, o tym jak na miasto wpływała polityka i ideały (oraz ideologie) kolejnych epok, o miejskich wyburzeniach (w tym o szokującej z dzisiejszej perspektywy rozbiórce zabytkowej dzielnicy Klara) o tym, jak Sztokholm zmienili uchodźcy i co robią dla nich sztokholmczycy, a także o czysto turystycznych atrakcjach. Z jej przewodnikiem w ręku dowiemy się, gdzie popływać kajakiem, gdzie poopalać się nago, gdzie zorganizować piknik i jak odkryć różne magiczne miejsca.
Wyjątkowe zdjęcia do przewodnika zrobił Daniel Tubylewicz - syn autorki tekstu i może dlatego Sztokholm - miasto tętniące ciszą jest także po trochu opowieścią o najbliższych.
"Sztokholm" to pierwsza część nowego cyklu osobistych przewodników Wielkiej Litery. Jesienią w kolekcji ukaże się "Lizbona" Weroniki Wawrzkowicz.
Katarzyna Tubylewicz - pisarka, kulturoznawczyni i tłumaczka z języka szwedzkiego (wśród przełożonych przez nią autorów są Majgull Axelsson, Jonas Gardell, Niklas Orrenius i Maciej Zaremba). Autorka zbioru reportaży "Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie", powieści: "Własne miejsca", "Rówieśniczki" i "Ostatnia powieść Marcela", pomysłodawczyni i współautorka antologii rozmów na temat promocji czytelnictwa "Szwecja czyta. Polska czyta".
Laureatka przyznawanej w Wiedniu nagrody Złotej Sowy. W latach 2006-2012 była dyrektorką Instytutu Polskiego w Sztokholmie. Współpracuje z "Krytyką Polityczną" i "Gazetą Wyborczą". Mieszka w Sztokholmie i w Warszawie. Od lat praktykuje jogę i jest jej nauczycielką.
Sztokholm, Katarzyna Tubylewicz. Wydawnictwo Wielka Litera. Premiera: 3 kwietnia 2019 r.