Wypatruj naszej gwiazdy, Imogene Salva

„Wypatruj naszej gwiazdy. Wojenne losy polskiego dziecka ocalonego przez dobrego maharadżę” to podróż przez przeszłość, w której czytelnik odkrywa trudne rodzinne przeżycia oczami kilkuletniej Ziuty. Imogene Salva rekonstruuje wojenne doświadczenia swojej matki, od bezpiecznego domu w Polsce przez niewolnicze obozy pracy w ZSRR, aż po wybawienie z niespodziewanych rąk. Premiera książki 13 września!

Wypatruj naszej gwiazdy, Imogene Salva
Wypatruj naszej gwiazdy, Imogene SalvaINTERIA.PL/materiały prasowe

Wstrząsająca historia przetrwania i nadziei!

W lutym 1940 roku Sowieci wywieźli rodzinę Nowickich ze wsi na Wołyniu na Syberię, gdzie musieli dotrzeć w potwornych warunkach w wagonach towarowych. Przeżyli 23 dni jazdy, patrząc na śmierć swoich współtowarzyszy, w tym również dzieci. Następnie czekały ich dwa lata głodu, chorób i strachu w barakach, podczas gdy ojciec i najstarszy brat pracowali w obozie pracy.

Dzięki desperackiej decyzji i bohaterskiej akcji ojca i brata, cała rodzina zdołała uciec do Kujbyszewa, skąd polskie dzieci zostały wysłane wraz z  armią Andersa  do polskiego sierocińca niedaleko perskiej granicy, a następnie do Indii, gdzie szlachetny maharadża Jama Saheb Digvijay Sinhji zaofiarował im opiekę i schronienie. Wyprawa była długa i pełna niebezpieczeństw. Czy dla Ziuty, dziesięcioletniej wówczas dziewczynki,  Indie stały się krainą wybawienia?

„Wypatruj naszej gwiazdy. Wojenne losy polskiego dziecka ocalonego przez dobrego maharadżę” autorka napisała  jako hołd dla matki i niejako w jej zastępstwie – bo dla niej, choć wielokrotnie opowiadała dorosłym już córkom swoje wojenne przeżycia, spisanie całej historii było zbyt trudne i bolesne. Książka porusza czytelników nie tylko drastycznymi opisami chorób, śmierci i brutalności sowieckich oprawców, ale również momentami radości, wzruszenia i odnalezionej nadziei.Narracja książki ukazuje trudny świat i wojenną rzeczywistość oczami odważnej dziewczynki, która z czasem odkrywa w sobie talent taneczny. Ta historia przemawia do serc, stawiając pytania o wiarę, przebaczenie i otwartość wobec innych.

Doświadczenia Ziuty jako młodziutkiej polskiej uchodźczyni oraz innych podobnych do niej osób to świadectwo, którego nie uwzględnia większość książek historycznych z okresu drugiej wojny światowej.

Poprzez tę opowieść  autorka pragnie pokazać, że nic nie jest tak silne i niezłomne jak ludzki duch. Jak mawiała jej mama, Ziuta Nowicka: „Zrozumienie tego oznacza prawdziwą wolność”.

Imogene Salva - Polka urodzona w Ameryce w pierwszym pokoleniu. Dorastała w Jackson Heights, Queens, NY i przez całe dzieciństwo co roku podróżowała do Polski. Studiowała we Francji. Posiada tytuł magistra lingwistyki. Uczyła hiszpańskiego, polskiego i francuskiego w Nowym Jorku i Kolorado.  Już jako dorosła kobieta,  Imogene zdała sobie sprawę, że wojenną historię jej matki podzielają tysiące, ale znają ją tylko nieliczni. Cieszy się, że ma możliwość poszerzenia wiedzy na ten mało znany temat.

INTERIA.PL/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas