Reklama

Reklama

Czas z rodziną spędzaj... w domu

Jeśli chcesz w weekend spędzić udany czas z rodziną, zostań w domu - przekonuje badaczka z Baylor University w Teksasie. Wyniki jej badań wskazują na to, że czas spędzony razem w znajomym otoczeniu może sprawić rodzinie więcej radości, niż poza domem, gdzie zewnętrzne bodźce odciągają naszą uwagę od siebie. Taką kontrowersyjną tezę przynosi jej artykuł, opublikowany w najnowszym numerze czasopisma "World Leisure Journal".

Prof. Karen K. Melton z BU Robbins College of Health and Human Sciences, współautorka publikacji zatytułowanej "W dążeniu do szczęścia, nie każdy czas spędzany z rodziną liczy się tak samo" przekonuje, że w nowym otoczeniu, czy w trakcie nowych aktywności nie mamy dość "mocy obliczeniowej" mózgu, by jeszcze móc pogłębiać wzajemne rodzinne relacje. Dlatego sugeruje, że owe relacje najlepiej buduje się tam, gdzie nic nas nie dekoncentruje, właśnie w domu.

W badaniach, prowadzonych wspólnie z prof. Ramonem B. Zabriskie z Brigham Young University, wzięło udział ponad 1500 osób z 884 rodzin w Wielkiej Brytanii, każda z rodzin miała co najmniej jedno dziecko w wieku od 11 do 15 lat. Ochotnicy wypełniali ankiety, w których pytano ich o wspólne rodzinne aktywności w minionym roku, o to czym się zajmowali, jak często i przez jak długi czas.

Reklama

- Okazało się, że nie każda forma wspólnego spędzania czasu przyczyniała się do budowania rodzinnego szczęścia tak samo, najlepiej rokowały wspólne aktywności w zaciszu domowym - mówi prof. Melton. Jej zdaniem, to bardzo dobra wiadomość dla tych rodzin, które nie mają dość czasu lub nie stać ich na wspólne weekendowe wyjścia, czy wyjazdy. Melton podkreśla też, że same atrakcyjne aktywności poza domem nie będą w stanie złagodzić stresów, czy napięć w samej rodzinie. Tu trzeba po prostu spędzić czas razem. Jednym z najlepszych sposobów zacieśniania więzi - i potwierdza to wiele badań - pozostaje wspólne jedzenie posiłków.

Informacja własna

RMF24.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje