Gdzie szukać grzybów w czerwcu. Tam w mig zbierzesz cały kosz

Czerwiec to długo wyczekiwany miesiąc przez wszystkich miłośników zbierania grzybów. W tym okresie można już bowiem zacząć chodzić po lasach i szukać dorodnych okazów! Które gatunki można już zbierać i gdzie jest ich najwięcej? Przekonaj się!

W czerwcu zaczął się sezon na grzyby! Jakie okazy można znaleźć w lasach?
W czerwcu zaczął się sezon na grzyby! Jakie okazy można znaleźć w lasach?123RF/PICSEL

Wraz z nadejściem czerwca można uznać sezon na grzybobranie za otwarty! Mimo że z tą czynnością kojarzą nam się głównie jesiennie miesiące, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby już na początku lata wziąć swój koszyk i wybrać się z nim do lasu w poszukiwaniu najpopularniejszych gatunków!

Jakie grzyby rosną w czerwcu?

Do najczęściej spotykanych gatunków grzybów w czerwcu zaliczają się:

  • kurki - pojawią się już w czerwcu i rosną do końca października, jednak okres ich występowania jest mocno uwarunkowany przez poziom wilgoci w lesie. Kurki mają charakterystyczny wygląd: owocnik ma żółtą barwę przechodzącą od bladożółtej aż po rdzawożółtą. Warto rozglądać się za tym grzybem, bo kurka ma bardzo dużo wartości odżywczych, m.in. witaminy B1, B6, D, kwas foliowy, wapń, żelazo, potas czy białko.
W czerwcu w lasach zaczynają pojawiać się kochane przez wiele osób kurki
W czerwcu w lasach zaczynają pojawiać się kochane przez wiele osób kurki123RF/PICSEL
  • borowiki - są jednymi z najbardziej pożądanych grzybów w polskiej kuchni, więc grzybiarzy ucieszy fakt, że można je znaleźć we wszystkich lasach (zarówno liściastych, jak i iglastych oraz mieszanych) już od początku czerwca. Jak je rozpoznać? Borowiki wyróżniają się charakterystycznym brązowym kapeluszem, który może osiągać średnicę nawet do 25 centymetrów.
Borowiki są jednymi z najbardziej popularnych i pożądanych grzybów w Polsce
Borowiki są jednymi z najbardziej popularnych i pożądanych grzybów w Polsce123RF/PICSEL
  • koźlarze - podobnie jak kurki rosną od czerwca do października i pod tą jedną nazwą można znaleźć kilka odmian, takich jak: koźlarz czerwony, pomarańczowy i babka. Najbardziej popularne są młode okazy wraz z kapeluszami, które kryją w sobie smaczny miąższ.
Koźlarze rosną od czerwca do października i można spotkać wiele odmian tego gatunku
Koźlarze rosną od czerwca do października i można spotkać wiele odmian tego gatunku123RF/PICSEL
  • podgrzybki zajączki - to okazy z rodziny borowikowatych. Występują w lasach liściastych, iglastych i mieszanych. Przeważnie rosną w skupiskach, choć możliwe jest, żeby spotkać pojedyncze okazy. Podczas zbierania warto dokładnie przyjrzeć się temu podgrzybkowi, gdyż ma tendencję do szybkiego robaczywienia. 
Podgrzybki zajączki również zaczynają pojawiać się w lasach od początku czerwca
Podgrzybki zajączki również zaczynają pojawiać się w lasach od początku czerwca123RF/PICSEL

Ponadto w czerwcowych zaroślach mogą kryć się takie grzyby jak: krasnoborowik, borowik ceglastopory, borowik usiatkowany, koźlarz grabowy, koźlarz dębowy oraz maślak!

Gdzie szukać grzybów w czerwcu?

Wiemy już, jakie grzyby można spotkać w lesie w czerwcu. Skąd jednak rozpoznać, gdzie ich szukać i w jakie miejsca zaglądać, aby grzybobranie było jak najbardziej udane? Na to pytanie odpowiedzi udzielił Justyn Kołek - znawca i ekspert grzybów.

  • borowik - najczęściej rośnie w lasach iglastych, w których występuje jeden rodzaj drzew, np. świerkowy, jodłowy lub sosnowy. Na borowika można również czasem trafić w lesie mieszanym, ponieważ ten grzyb prowadzi symbiozę zarówno z drzewami iglastymi, jak i liściastymi.
  • borowik usiatkowany - występuje w lasach liściastych i mieszanych. Ważne jednak, żeby w w obszarze lasu znalazły się takie drzewa jak: dąb, buk czy brzoza.
  • koźlarz pomarańczowożółty i babka - te grzyby znajdziemy w lasach liściastych oraz mieszanych, a najchętniej rosną w pobliżu brzóz.
  • koźlarz grabowy - tak samo jak w poprzednim przypadku lasy liściaste i mieszane to dom koźlarza grabowego. Jak wskazuje jego nazwa miejsce upodobał sobie szczególnie pod grabami i leszczynami. 
  • koźlarz dębowy - kolejny koźlarz nie jest wyjątkiem jeśli chodzi o rodzaj lasu, w którym występuje. Jednak tej odmiany najlepiej szukać przy dębach.
  • maślak żółty - rośnie w lasach iglastych i mieszanych, w których pojawią się modrzewie. 

Jeśli zaś chodzi o konkretne rejony Polski, to na grzybobranie szczególnie poleca się pogranicze województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego oraz obszary województw wielkopolskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i małopolskiego.

Najwięcej grzybów w czerwcu znajduje się w okolicach województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego oraz obszary województw wielkopolskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i małopolskiego
Najwięcej grzybów w czerwcu znajduje się w okolicach województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego oraz obszary województw wielkopolskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i małopolskiego123RF/PICSEL

Kiedy udać się w czerwcu na grzybobranie?

A kiedy najlepiej wybrać się w czerwcu na grzybobranie? Okazuje się, że pora, na którą się zdecydujemy, ma w tej kwestii ogromne znaczenie! Jest to związane z faktem, że na początku czerwca pojawia się wiele robaczywych grzybów. Przyczyny tego zjawiska należy szukać w fakcie, że latem wylęga się wiele stawonogów, które zasiedlają grzyby i pozyskują z nich chitynę, dzięki której mogą budować swoje pancerze lub skrzydła.

Dlatego właśnie grzyby, które możemy znaleźć w lasach wiosną oraz wczesnym latem często są opanowane przez owady i larwy.  W związku z tym najlepsza pora na to, aby wybrać się na grzybobranie to wczesny ranek! I wcale nie chodzi o ściganie się z kimś o najlepsze okazy, a... uprzedzenie owadów! Pójście na grzyby rano pozwoli nam na wyprzedzenie chrząszczy i mrówek, które o tej właśnie porze składają jaja na grzybach.

Dodatkowo warto widzieć, że rano powietrze jest bardziej rześkie, a same grzyby są jędrniejsze. W trakcie dnia słońce i wiatr mogą je mocno wysuszać.

Nawet pora grzybobrania w czerwcu ma znaczenie i najlepiej wybrać się do lasu z samego rana
Nawet pora grzybobrania w czerwcu ma znaczenie i najlepiej wybrać się do lasu z samego rana123RF/PICSEL

Grzybiarze z całej Polski już chwalą się swoimi zbiorami

Grzybiarze z całej Polski nie przejmują się jednak robakami i niezrażeni zaczęli już chodzić na grzybobrania. W sieci chwalą się swoimi łupami i dzielą cennymi wskazówkami. Na facebookowej grupie "Grzyby - moja pasja. Cała Polska" znaleźć mnóstwo zdjęć grzybów oraz porad od zaprawionych miłośników grzybów.

Najwięcej jest kurek i maślaków, które zasypują tablicę Facebooka, a zadowoleni internauci piszą, że całą zimę czekali na nadejście czerwca, który zwiastuje sezon grzybowy i kolejne okazy w lasach.

Jakie grzyby trujące pojawiają się w czerwcu?

Niestety pomimo tego, że w lasach można spotkać świetne okazy grzybów, czerwiec obfituje również w grzyby trujące, które bardzo często można pomylić z tymi jadalnymi. A trzeba mieć się na baczności, bo zjedzenie grzyba, który nie nadaje się do konsumpcji może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń wątroby, zaburzeń akcji serca oraz oddychania.

W czerwcu szczególnie należy uważać na muchomory plamiste, strzępiaki ceglaste, goryczaki i olszówki. Objawy, jakie mogą wystąpić po ich zjedzeniu to zalewanie się potem ślinotok, zwężone źrenice, silne bóle brzucha, zwolniona akcja serca czy wymioty.

Podczas czerwcowego grzybobrania trzeba szczególnie uważać na trujące odmiany
Podczas czerwcowego grzybobrania trzeba szczególnie uważać na trujące odmiany123RF/PICSEL

Grzybobranie w czerwcu. Pamiętaj o przestrzeganiu tych zasad

Żeby jak najbardziej ograniczyć nieprzyjemne konsekwencje grzybobrania i było ono zajęciem relaksującym oraz dającym wiele radości, należy zawsze stosować się do zasad grzybobrania.

Przedstawiają się ono następująco:

  1. Wybieraj znane ci lasy, aby uniknąć zgubienia się.
  2. Wyruszaj z charakterystycznych punktów, jak parking, restauracja czy dom.
  3. Chodź na grzybobranie w towarzystwie i w miarę możliwości nie rozdzielaj się od tych osób.
  4. Jeśli idziesz na grzybobranie z małym dzieckiem lub osobą starszą, nigdy nie zostawiaj ich samych.
  5. Wybierając się na grzyby, weź ze sobą kurtkę przeciwdeszczową, latarkę oraz naładowany telefon.
  6. Zawsze powiadamiaj o swoim wyjściu kogoś bliskiego.
  7. Bez względu na to, jak bardzo doświadczonym grzybiarzem jesteś, bierz ze sobą atlas grzybów, dzięki któremu będziesz mógł porównać ze sobą gatunki jadalne z tymi trującymi. Nigdy nie ufaj w tej kwestii swojemu przeczuciu!
„Ewa gotuje”: Grzyby marynowane w sosie musztardowymPolsat