Gdzie zorganizować wesele? Sprawdzamy sale weselne i nie tylko

Organizacja wesela to trudny proces, który wymaga przemyślenia, zaangażowania, a przede wszystkim czasu. Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej młodej pary i wszystko musi być zaplanowane z odpowiednim wyprzedzeniem. Jak więc rozpocząć organizację wesela?

Planowanie wesela to długi i czasem żmudny proces
Planowanie wesela to długi i czasem żmudny proces123RF/PICSEL

Od czego zacząć organizację wesela?

Organizacja wesela zależy przede wszystkim od budżetu, jakim dysponuje młoda para, a także ilości czasu, jaki pozostał do ślubu. Zanim rozpocznie się planowanie ślubu, trzeba określić: czas na podjęcie jakichkolwiek decyzji i oczekiwań np. na obrączki oraz budżet. Należy pamiętać, że niektóre rzeczy nie są zależne od przyszłych nowożeńców, a od wolnych terminów. Organizację warto rozpocząć od podzielenia jej na kilka etapów.

Etap 1 - wstępna organizacja wesela

W tym etapie ustala się dokładną datę ślubu oraz jego rodzaj: cywilny czy kościelny. Tutaj nakreślana jest również wstępna lista gości, by móc określić, jak dużej sali weselnej potrzeba. Już w czasie wstępnych przygotowań warto również podjąć decyzję czy wesele umilać będzie zespół muzyczny czy może DJ. Oprócz tego istotne jest również określenie, czy ślub i wesele będą nagrywane przez kamerzystę czy może wystarczy jedynie fotograf ślubny. A może obu?

Etap 2 - organizacja wesela

Etap drugi rozpoczyna się od wyboru sali weselnej, urzędu lub kościoła. Młodzi powinni wybrać 2-3 sale weselne i sprawdzić wolne terminy. Gdy sala będzie zarezerwowana, czas na poszukiwania zespołu/DJ-a, kamerzysty, fotografa - w zależności od tego, co zostało przez młodą parę ustalone. Kolejny krok  to wybór sukni ślubnej dla panny młodej i garnituru dla pana młodego. Tutaj nie obędzie się bez wizyty w kilku salonach, aby mieć porównanie nie tylko modeli, ale i cen między nimi. W wyborze sukni lub garnituru powinny pomóc bliskie osoby. Nie tylko doradzą, ale będą wspierać.

Gdy już załatwicie najważniejsze rzeczy, można zamawiać obrączki ślubne. Na tym etapie panna młoda koniecznie powinna już zarezerwować termin u makijażystki i fryzjera na próbny makijaż i upięcie. Warto wybrać dwa salony kosmetyczne, aby móc porównać efekty i wybrać ten lepszy. Należy przy tym pamiętać, że makijaż, jak i fryzura mogą być wykonane dopiero po zakupie sukni ślubnej, nigdy wcześniej! W następnej kolejności przychodzi czas na kwiaty. Odpowiednia florystki przygotuje bukiet dla panny młodej, świadkowej, a także butonierkę dla pana młodego i jego świadka oraz kompozycje kwiatowe, które będą zdobić salę, kościół i samochód.

Po tym wszystkim czas na odrobinę przyjemności, czyli wybór cukierni, która upiecze ciasta i tort. Jednak zanim to nastąpi należy rozmówić się z właścicielami sali, w której organizowane jest wesele. Niektóre sale weselne nie wyrażają zgody na wnoszenie ciast z innych miejsc i same je przygotowują. Na tym etapie nie można oczywiście pominąć wyboru zaproszeń ślubnych. Należy je wręczyć przynajmniej na 3 miesiące przed datą ślubu. Jeżeli nie potraficie zbyt dobrze tańczyć, to w międzyczasie koniecznie zapiszcie się na kurs tańca, by nieco podnieść swoje umiejętności.

Etap 3 - szczegóły

W tym etapie wszystko powinno być już ustalone lub zmierzać do szczęśliwego końca. Jedynie, co trzeba zrobić, to ostatecznie potwierdzić menu, liczbę ciast, smak tortu oraz rozsadzenie gości.

Stylistyka sali weselnej powinna współgrać z jej charakterem i dodatkami
Stylistyka sali weselnej powinna współgrać z jej charakterem i dodatkami123RF/PICSEL

Fotograf ślubny i kamerzysta w jednym?

Wesele to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej Pary Młodej i wymaga odpowiedniego uwiecznienia. Dlatego wybór kamerzysty i fotografa jest niezwykle istotny. Analizując wydatki związane z przygotowaniem ślubu, większość osób kieruje się ceną. Choć ten czynnik jest niezwykle ważny, to nie powinien przesądzać o doborze danej usługi. Aby zmniejszyć koszty, niektóre pary wybierają fotografa i kamerzystę w jednym. Niestety usługa 2 w 1 wcale nie jest dobrym rozwiązaniem. Kamerzysta i fotograf mają dwa odrębne zadania. Ten pierwszy zbiera materiał filmowy z całej ceremonii ślubnej i zabawy. Następnie musi go zmontować film, stworzyć krótki teledysk, dobrać odpowiedni podkład. W związku z tym, kamerzysta musi być w pełni skupiony na kręceniu filmu. Rejestruje on nie tylko obraz, ale również dźwięk, co wymaga odpowiedniego sprzętu i skupienia. Jeśli dodatkowo, jego zadaniem, byłoby robienie zdjęć, to liczba obowiązków oraz zmiana sprzętu powoduje stres, stratę czasu, ale i możliwość umknięcia ważnego momentu uroczystości. Dlatego warto postawić zarówno na fotografa, jak i kamerzystę.

Zespół muzyczny czy DJ - kogo wybrać?

Odpowiednio dobrana muzyka to jeden z najistotniejszych czynników, gwarantujących udane wesele. Podczas zabawy, goście nie powinni nudzić się przy style, ale tańczyć do białego rana. Każda młoda para staje przed dylematem - zespół muzyczny czy DJ? Tutaj każdy musisz już podjąć decyzję samodzielnie i zastanowić się, jaki repertuar ma być grany, przygotować listę "za" i "przeciw i finalnie wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie. Wynajęcie DJ-a wiąże się z mniejszymi kosztami, jednak większość osób ceni sobie muzykę graną na żywo przez zespół muzyczny.

Sale weselne - na to zwróć uwagę?

Sala weselna to fundament wesela, który wpływa na efekt finalny całej uroczystości. Przy jej wyborze należy kierować się kilkoma zasadami. Po pierwsze, ustalić liczbę gości. Następnie znaleźć salę weselną, która pomieści wszystkich, nie będzie zbyt mała, ale też nie za duża. Po drugie, trzeba ustalić budżet, jaki chcemy przeznaczyć na wynajem lokalu. Po trzecie, najważniejsze są własne preferencje i upodobania. Sala ma się, przede wszystkim, podobać nowożeńcom, w końcu to ich dzień, a goście są tylko "dodatkiem" dopełniającym to podniosłe wydarzenie.

- Istotny jest wystrój sali, która powinna odzwierciedlać styl życia i gust młodej pary - mówi Katarzyna Zupka, Wedding Planner z portalu wedding.pl. - Należy zwrócić uwagę na pozornie nieistotne szczegóły; czasami miejsce wydaje się piękne, ale, przykładowo, logistyka mocno utrudnia organizacje wesela. Niektóre sale weselne są dobrze skomunikowane z tkanką miejską, inne z kolei znajdują się nieco dalej od miasta czy wybranego przez nowożeńców kościoła - zwraca uwagę Katarzyna Zupka. - Nie można zapominać także o otoczeniu sali weselnej. Dobrze, aby po wyjściu z lokalu mieć przed oczami piękny widok, ogród, w którym można pospacerować i odetchnąć. Praktycznym atutem będzie także parking, który pomieści tyle samochodów, ile przybędzie w dniu wesela. I najważniejsza rzecz - ukryte koszty. Lista dodatkowych opłat może być naprawdę długa - dodaje.

Styl rustykalny nadal jest bardzo popularny w Polsce
Styl rustykalny nadal jest bardzo popularny w Polsce123RF/PICSEL

Jak znaleźć sale weselne w okolicy?

Znalezienie sali weselnej to jedno z najtrudniejszych zadań. Jeśli parze młodej zależy, aby wymarzona sala znajdowała się w najbliższej okolicy, powinna zacząć poszukiwania w internecie, wpisując w przeglądarkę hasło np. "sale weselne Kraków" (lub inne miasto). Można także zasięgnąć rekomendacji u znajomych, koleżanek i kolegów z pracy, albo przypomnieć sobie miejsca, w których bywało się na weselach, jako goście. Czasami najprostsze rozwiązania są najlepsze.

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas