Jak obcinać psu pazury?

Aktualizacja

Obcinanie pazurów psom to nie tylko zabieg kosmetyczny i forma dbania o tapicerkę mebli. To także kwestia zdrowotna. Zbyt długie pazury mogą sprawić, że podczas poruszania się po twardym podłożu pies będzie wykrzywiał łapy niezgodnie z fizjologią. Ponadto wraz ze wzrostem tkanki rogowej wydłużają się też nerwy i naczynia krwionośne, toteż u psów, którym długo nie obcinano pazurów, znacznie trudniej jest skrócić pazury bezboleśnie, nie uszkadzając wrażliwego rdzenia. Dlatego należy kontrolować długość psich paznokci i regularnie je przycinać. Oto krótki poradnik, jak obcinać psom paznokcie.

Jak obcinać psu pazury?
Jak obcinać psu pazury?123RF/PICSEL

Obcinanie pazurów szczeniakom

Pazury najlepiej obcinać już szczeniakom, dzięki temu dorosły pies nie boi się zabiegu
Pazury najlepiej obcinać już szczeniakom, dzięki temu dorosły pies nie boi się zabiegu123RF/PICSEL

Pierwszą zasadą, która znacznie ułatwi pracę nad psimi pazurami w przyszłości, jest przyzwyczajanie zwierzęcia już od czasów szczenięcych do obcinania paznokci. Pierwszy raz można to zrobić około siódmego dnia życia. Dzięki temu czworonogi nauczą się, że zabieg jest bezbolesny i nie będą traktowały go jako zagrożenia. Jeśli zaczniemy wcześnie obcinać psom pazury, będzie to mniejszy stres zarówno dla nich, jak i dla nas.

Jak obciąć psu pazury? Odpowiednie narzędzia

Druga zasada mówi o wyborze odpowiedniego narzędzia. Należy pamiętać, że psy mają mocne, twarde pazury, toteż potrzebne będą solidne obcinaczki. Na rynku dostępne są specjalne, do tego celu przeznaczone narzędzia. Ważne by były one na tyle trwałe, aby nie pękły podczas pracy. Muszą być także ostre, aby wykonywały gładkie i precyzyjne cięcia i nie pozostawiały poszarpanych i popękanych krawędzi.

Przygotowanie do obcinania

W przypadku małych psów i szczeniaków warto wziąć je na kolana. Duże czworonogi można przytulić do siebie, a ich łapy oprzeć o stół czy kanapę. Jeśli pies boi się zabiegu, warto poprosić kogoś o przytrzymanie zwierzęcia. Następnie pewnie chwytamy łapę psa i lekko naciskamy palec, aby wysunęły się pazury. Psy często boją się obcinania paznokci, dlatego dobrze jest od czasów szczenięcych przyzwyczajać je do zabiegu. Można też podczas zabawy z czworonogiem chwytać jego łapę i wysuwać pazury, aby ta czynność nie kojarzyła mu się jednoznacznie negatywnie. Przygotowując się do obcinania psu pazurów, warto mieć pod ręką nie tylko cążki, ale także zasypkę lub bandaż w sprayu, który zatamuje ewentualne krwawienie.

Białe pazury u psa — jak obcinać?

Obcinanie białych pazurów jest łatwiejsze, ale także wymaga ostrożności
Obcinanie białych pazurów jest łatwiejsze, ale także wymaga ostrożności123RF/PICSEL

W zależności od rasy psy mogą mieć białe lub czarne paznokcie. W przypadku czworonogów z białymi pazurami zadanie jest łatwiejsze. U psa podobnie jak u człowieka paznokieć ma różową i białą część. Obcinając psu pazury, należy skrócić jedynie biały fragment. W przeciwnym razie może dojść do obfitego krwawienia. Jeśli po dziesięciu minutach krew nie przestanie płynąć, należy udać się do weterynarza. Rdzeń psiego pazura jest nie tylko ukrwiony, ale także dobrze unerwiony, dlatego przycięcie go zbyt daleko wywoła ból.

Jak obcinać czarne pazury u psa?

Obcinanie czarnych pazurów jest trudniejsze
Obcinanie czarnych pazurów jest trudniejsze123RF/PICSEL

W przypadku czworonogów o czarnych paznokciach zadanie jest o wiele trudniejsze, nie widać bowiem trzonu pazura. Jak obcinać pazury u psa? W tym przypadku najlepiej wykonać kilka małych cięć i obserwować paznokieć, jeśli pojawi się ciemniejsza plamka wewnątrz, należy przerwać zabieg. Pazury psu obcinamy pod kątem 45 stopni do łapy. Po cięciu paznokcie można wygładzić pilnikiem.

Zamiast obcinania — szlifowanie

Jeśli nie czujemy się na siłach i brakuje nam doświadczenia, można zlecić obcinanie paznokci psa weterynarzowi lub udać się do salonu psiej urody. Zabieg nie jest drogi, średnio obcinanie psu pazurów kosztuje około 10 - 20 złotych. Alternatywą dla cążków może być także szlifierka, która skraca paznokcie poprzez ich piłowanie. Podczas pracy z takim urządzeniem należy jednak zwracać uwagę, aby przerwać szlifowanie w odpowiednim momencie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas