Jak zapach wpływa na mózg? Sposób na poprawę nastroju jesienią i zimą

Aktualizacja

Jesień i zima to czas kiedy brak słońca, słota i chłód sprawiają, że dopada nas chandra. Istnieje wiele poradników na temat: jak poprawić sobie nastój jesienią i zimą? Jedną z metod jest otaczanie się pięknymi aromatami. Istnieje dobry powód, dla którego warto sięgać po kominki do wosku, kadzidełka i świece zapachowe. Okazuje się, że przyjemny aromat może pomóc na poprawę nastroju. Jak zapach wpływa na mózg? Jakie aromaty wybierać, by nastój był lepszy?

Jak zapach wpływa na mózg?
Jak zapach wpływa na mózg?123RF/PICSEL

Jak zapach wpływa na mózg?

Jak zapach wpływa na mózg? Podczas oddychania wciągamy nosem powietrze, a wraz z nim cząsteczki związków chemicznych, które pobudzają receptory zapachowe, które przesyłają informację do mózgu i wywołują określone obrazy — mogą to być wspomnienia czy stany emocjonalne, bo ośrodek mózgu odpowiedzialny za rozróżnianie aromatów odpowiada także za zapamiętywanie i emocje. To właśnie dlatego niektóre zapachy wywołują w nas przyjemne emocje i wspomnienia. Jak poprawić sobie nastrój jesienią i zimą? Warto wykorzystać zapachy!

Kominek do wosku, nawilżacz powietrza i kadzidełko, czyli sposoby na poprawę nastroju jesienią i zimą

Jak poprawić sobie nastrój jesienią i zimą z pomocą zapachów? Można sięgnąć po kominek do wosku, odświeżacze powietrza o odpowiednich nutach zapachowych, kadzidełka, można też wkropić odrobinę olejku eterycznego do nawilżacza powietrza zawieszanego na grzejniku czy dyfuzora zapachu. Zarówno w przypadku kominka do wosku, jak i nawilżacza powietrza zasada działania jest ta sama — pod wpływem ciepła substancje eteryczne zaczną się ulatniać, a po pomieszczeniu rozniesie się piękny, relaksujący zapach.

Jakie zapachy wybrać na poprawę nastroju jesienią i zimą?

Olejek sosnowy nie tylko poprawi nastrój jesienią i zimą, ale także pomoże przy przeziębieniu
Olejek sosnowy nie tylko poprawi nastrój jesienią i zimą, ale także pomoże przy przeziębieniu123RF/PICSEL

Aromatoterapia od lat wykorzystuje zapachy w leczeniu różnego rodzaju problemów i zaburzeń psychicznych. Warto skorzystać z tej wiedzy, chcąc poprawić sobie humor.

Przydatne mogą okazać się odświeżacze powietrza czy olejki o zapachu sosny. Działają one odprężająco, obniżają napięcie mięśniowe i potrafią ukoić kłębiące się w głowie myśli. Zapach sosnowy jest wykorzystywany między innymi w leczeniu lęku. Dlatego pomoże nie tylko w odpoczynku, ale także gdy pojawi się irracjonalny stan niepokoju. Olejek sosnowy pomoże też przy przeziębieniu, kaszlu i grypie.

W leczeniu stanów lękowych wykorzystywany jest też aromat różany. Zapach kwiatów róży poprawia nastrój, zwalcza bezsenność, łagodzi napięcie mięśniowe i nerwowe.

Sposób na poprawę nastroju jesienią i zimą: Olejek różany
Sposób na poprawę nastroju jesienią i zimą: Olejek różany123RF/PICSEL

Sposoby na poprawę nastroju jesienią i zimą to wszelkiego rodzaju cytrusowe zapachy. Zarówno cytrynowy, pomarańczowy, jak i grejpfrutowy aromat łagodzą objawy depresyjne, napięcie nerwowe i pomagają w zasypianiu.

Lawenda od dawna stosowana jest jako środek wspomagający leczenie depresji. Olejki eteryczne w niej ukryte poprawiają nastrój, koją nerwy, działają uspokajająco i pomagają w zasypianiu. Olejek lawendowy stosowany do kąpieli może złagodzić bóle mięśni i stawów.

Zapach lawendy koi nerwy i pomaga zasnąć
Zapach lawendy koi nerwy i pomaga zasnąć123RF/PICSEL

Nie tylko te znane i wykorzystywane aromaty mogą pomóc na jesienną i zimową chandrę, bo jak podkreślają naukowcy, to jakie zapachy należy wybrać do poprawy nastroju, zależy w dużej mierze od doświadczeń, które zdobywaliśmy przez całe życie. Dla jednych zapach wywołujący przyjemne wspomnienia i skojarzenia, dla innych może być czynnikiem stresogennym. Na przykład w relaksowaniu się dla większości osób pomocny będzie zapach cynamonu, który kojarzymy z piernikiem i Świętami Bożego Narodzenia, które w większości domów są czasem spokoju i odpoczynku. Jednak mogą znaleźć się osoby, dla których Święta był pełne rodzinnych kłótni i stresu, przez co zapach cynamonu i korzennych przypraw nie będzie dla nich relaksujący.

Dlatego wybierając olejki, kadzidła, woski zapachowe warto kierować się własnym doświadczeniem. Jeśli wąchając coś mamy przyjemne skojarzenia i emocje, to właśnie ten zapach powinniśmy wybrać, aby poprawić sobie nastrój jesienią i zimą.

***

Zobacz także:

Nauka BEZ fikcji: Najbardziej nieprzjemne zapachyVideo Brothers
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas