Koloryzacja w domu: Jak farbować włosy tak, by były mocne i zdrowe

Domowa koloryzacja włosów ma sporo plusów: jest szybka, łatwa i niedroga. W drogeriach pojawiają się coraz lepsze produkty, które nie tylko nadają włosom piękny kolor, ale również zapewniają im dodatkową ochronę. Jednak aby kolor długo się utrzymywał, a włosy były lśniące, warto pamiętać o kilku zasadach.

Garnier
Garnier.

Wybierz odpowiednią farbę

Domową koloryzację zacznij od wyboru odpowiedniej farby. Wybieraj preparaty, które nie tylko nadają piękny i trwały kolor, ale również chronią i nawilżają włosy. Awokado, masło shea, oliwka - ich moc zapewnia maksymalną ochronę w czasie koloryzacji.

Bezpośrednio przed farbowaniem nie warto myć włosów, ponieważ cienka warstwa łoju  chroni skórę głowy przed podrażnieniami. Należy jednak dokładnie usunąć wszelkie produkty do stylizacji. Najszybciej zrobisz to dokładnie rozczesując pasma.

Jeśli masz więcej czasu na przygotowanie się do koloryzacji, dwa dni wcześniej umyj włosy szamponem głęboko oczyszczającym, który otworzy łuskę włosa i dokładnie usunie pozostałości po produktach do stylizacji  (a to pozwoli na głębsze wniknięcie pigmentów).

Dbaj o kondycję włosów przed i po farbowaniu

Jeżeli przed koloryzacją twoje włosy są przesuszone, musisz je odpowiednio nawilżyć, a zniszczone i rozdwajające się końcówki ściąć. Jeśli nie odbudujesz struktury włosa, farba nie wchłonie się w nie tak, jak powinna, a efekt lśniących włosów utrzyma się tylko przez chwilę. Intensywne zabiegi pielęgnacyjne zacznij stosować już dwa tygodnie przed zmianą koloru. Systematycznie używaj olejków kosmetycznych oraz produktów, które wypełniają ubytki w strukturze włosów.

Nie zapomnij również o pielęgnacji po zabiegu. Zazwyczaj w zestawie z farbą znajduje się specjalna odżywka, którą należy nałożyć zaraz po koloryzacji. Preparat ma odpowiednie pH, które zapobiega zakwaszeniu skóry głowy. Włosy farbowane należy myć wyłącznie letnią wodą, a spłukiwać zimną. Dzięki temu łuski będą zamknięte, a fryzura gładka i lśniąca. Po umyciu włosów osusz je delikatnie ręcznikiem. Pozwól im powoli wyschnąć, ale nie kładź się spać z mokrymi włosami. Jeśli musisz użyć suszarki, staraj się korzystać z zimnego strumienia.

Bardzo dobrze sprawdzą się kosmetyki z filtrami UV. Warto po nie sięgać szczególnie wiosną i latem. Kolejnymi sprzymierzeńcami w walce o utrzymanie koloru są silikony. Działają nie tylko jako filtr UV, ale tworzą na włosach ochronną powłokę, która sprawia, że farba wolniej się wypłukuje. Pamiętaj jednak, że kosmetyki z silikonem powinny stanowić jedynie dodatek do stylizacji, a nie jej podstawę.

Najczęstsze błędy osłabiające włosy

Zbyt częsta koloryzacja. Farbę, która mocno różni się od naturalnego koloru włosów, należy odświeżać co 4-6 tygodni, nie częściej (włosy powinny mieć czas na regenerację między koloryzacjami).

Radykalne zmiany koloru. Takiej koloryzacji lepiej nie rób sama. Decydując się na radykalną zmianę koloru (np. z ciemnego na jasny), przeprowadzaj metamorfozę stopniowo.

Nadmiar chemicznych zabiegów. Im częściej farbujesz czy rozjaśniasz włosy, tym mocniej odradzamy ci trwałą. Dwa inwazyjne zabiegi w jednym czasie to stanowczo za dużo.

***Zobacz materiały o podobnej tematyce***

Fryzjerzy odradzają stosowanie szamponów typu 2 w 1Newseria Lifestyle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas