Kot załatwia się poza kuwetą? Uciążliwy problem może być efektem poważnych dolegliwości

Aleksandra Tokarz

Opracowanie Aleksandra Tokarz

O ile oznaczanie różnych miejsc jest naturalnym zachowaniem kota, o tyle kiedy systematycznie zdarza mu się załatwiać poza kuwetą w domu, opiekun może stracić nerwy. Warto jednak przyjrzeć się zwierzakowi nieco dokładniej. Źródłem uciążliwego problemu mogą bowiem okazać się poważne dolegliwości. Wówczas kontakt z weterynarzem jest wręcz nieunikniony.

Jak zniechęcić kota do załatwiania się poza kuweta? Oto dlaczego to robi
Jak zniechęcić kota do załatwiania się poza kuweta? Oto dlaczego to robi123RF/PICSEL

Dlaczego kot raz sika do kuwety, a raz nie? Z uwagą przyjrzyj się jego zachowaniu

Priorytetem każdego kociego opiekuna jest nauczenie swojego pupila korzystania z kuwety. Zdarza się jednak, że nawet dorosły mruczek, który dotąd świetnie radził sobie z kocią toaletą, nagle zmienił nawyki i unika kuwety jak ognia, załatwiając się poza nią. Podobne zachowanie jest nieco kłopotliwe dla właścicieli zwierzaków. Koci mocz ma bowiem silny i nieprzyjemny zapach, a wizja sprzątania napawa niektórych o dreszcze. Co więc zrobić?

Dlaczego kot raz sika do kuwety, a raz nie? Z uwagą przyjrzyj się jego zachowaniu
Dlaczego kot raz sika do kuwety, a raz nie? Z uwagą przyjrzyj się jego zachowaniu123RF/PICSEL

Podobna sytuacja może wydawać się właścicielom zwierzaków o tyle dziwna, że koty z natury są wyjątkowo czyste i mocno dbają i higienę. Jeśli mruczek był już przyzwyczajony do załatwiania się do kuwety, nie powinien mieć z tym więcej problemów. Jeśli jednak nagle zmienił swoje zachowanie, źródeł należy poszukać nieco głębiej. Te mogą okazać się wyjątkowo błahe, ale również nad wyraz poważne. W niektórych przypadkach mogą bowiem oznaczać kłopoty zdrowotne. Problemu nie należy więc lekceważyć.

Co zrobić żeby kot nie sikał obok kuwety? Oto dlaczego to robi

Przyczyn załatwiania się kota obok kuwety może być kilka. Wśród nich między innymi czystość. A konkretnie - jej brak. Jeśli kocia toaleta jest brudna lub znajduje się w niej nieodpowiedni żwirek lub piasek, kot będzie omijał ją szerokim łukiem. Warto, aby miała również neutralny zapach. Koty mają bowiem bardzo wrażliwy zmysł węchu, przez co często w przypadku zbyt intensywnych zapachów zaczną szukać innego miejsca, gdzie będą mogły załatwić swoje potrzeby. Należy zwrócić uwagę także na to, czy obecna nie jest dla zwierzaka zbyt mała. Wówczas pomóc może po prostu wymiana na nowy, większy model.

Mocz służy kotu jako swoista wizytówka, zdradzająca wiele na jego temat. Czasami mruczki znaczą więc swoje terytorium, dając tym samym znak innym, że dany teren należy wyłącznie do nich. U przyczyn posikiwania poza kuwetą leży również gotowość rozpłodowa.

Co zrobić żeby kot nie sikał obok kuwety? Oto dlaczego to robi
Co zrobić żeby kot nie sikał obok kuwety? Oto dlaczego to robi123RF/PICSEL

U źródła problemu znaleźć można także stres. Załatwianie się poza kuwetą może być kocim znakiem, który zwierzak daje opiekunowi w momencie, gdy jest wystraszony lub poddenerwowany. Co więcej, wystarczy, że kuweta ustawiona jest w nieodpowiednim miejscu - na przykład ruchliwym korytarzu lub blisko miseczek z jedzeniem i piciem - a kot odmówi wizyty w takiej toalecie.

Jak zniechęcić kota do załatwiania się poza kuweta? Skontaktuj się z weterynarzem

Szukając rozwiązania problemu powinniśmy w pierwszej kolejności dokładnie przyjrzeć się temu, czy kot ma odpowiednie warunki do tego, aby korzystać z kuwety. Jeśli wyeliminujemy najbardziej błahe powody posikiwania mruczka poza swoją toaletą, należy zastanowić się czy problem może mieć podłoże zdrowotne. Kot może na przykład cierpieć na zapalenie pęcherza. Wówczas konieczna jest konsultacja z weterynarzem.

Wszystko, co musisz wiedzieć o kotach>>>
Wszystko, co musisz wiedzieć o kotach>>>/CanvaINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas