Listy miłości
Życie Elżbiety Elsner jest niezwykle zawikłane. Nastoletnia Żydówka ocalenie od śmierci głodowej zawdzięcza prostytutce, ucieczkę z getta - esesmanowi. Po aryjskiej stronie, aby zerwać kontakt z "opiekunem", puka do przypadkowych drzwi. Już jako Krystyna Chylińska,przygarnięta przez polską rodzinę, zaczyna nowe życie.

Pomiędzy uciekinierką z getta a doktorem, właścicielem mieszkania, rodzi się uczucie. Krystyna jednak nie przyznaje się do swej żydowskości. Jest panią doktorową, matką dla syna ukochanego mężczyzny. Zaczyna pracować jako tłumaczka. Tymczasem okazuje się, że koszmar wojny to nie tylko bolesne wspomnienie, lecz także wciąż rozgrywający się dramat. Nieoczekiwanie zjawia się "ten drugi"- jak widmo z getta?
Listy miłości to wnikliwe studium kobiecości. Bohaterka powieści Marii Nurowskiej jest wewnętrznie rozdarta, hańbiona i otaczana miłością, przynależy do dwóch światów, które nie chcą się ze sobą spotkać, żydowskiego i polskiego. Nieustannie walczy z Losem, Historią i samą sobą.
"Frankfurter Allgemeine Zeitung" zaczął Listy miłości drukować w odcinkach. Ukazywały się one przez dwa i pół miesiąca, dzień w dzień. To zwróciło uwagę na moje nazwisko. Teraz w Niemczech ludzie rozpoznają mnie na ulicy, zatrzymują się, uśmiechają się do mnie.
Maria Nurowska - autorka powieści i dramatów. Wydała ponad dwadzieścia książek, w ostatnich latach m.in. Rosyjskiego kochanka (1996), Miłośnicę (1998), Niemiecki taniec (2000), opowieść biograficzną o Ryszardzie Kuklińskim Mój przyjaciel zdrajca (2004) i trylogię ukraińską: Imię twoje... (2003), Powrót do Lwowa (2005) oraz Dwie miłości (2006). W 2006 roku nakładem W.A.B. ukazała się nowa edycja sagi Panny i wdowy (I wydanie 1991-1993), w 2008 - książka biograficzna Anders. Powieści Marii Nurowskiej zostały przetłumaczone na dwanaście języków, w tym chiński i koreański. We Francji i w Niemczech były bestsellerami.Maria NurowskaListy miłości