Na jakie choroby zapadają nasi pupile?

Pupile - podobnie jak ludzie - zapadają na różne choroby. Niestety, nie są w stanie nam powiedzieć, co im dolega. Ponadto nie zawsze manifestują swoją niedyspozycję zdrowotną, a wręcz potrafią ją skutecznie maskować. Dlatego, jeśli widzimy jakieś niepokojące objawy, dziwne zachowania oraz – przede wszystkim – brak apetytu, musimy koniecznie zgłosić się po pomoc do weterynarza. Na jakie choroby zapadają nasi czworonożni przyjaciele? Jakie są ich najczęstsze objawy? Czy człowiek może się jakąś zarazić? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.

Pies
Pies ©123RF/PICSEL

Jak rozpoznać, że trzeba udać się z naszym pupilem do weterynarza?

Chory pies
©123RF/PICSEL

Na pierwszy rzut oka, trudno jest zorientować się, że naszemu czworonożnemu przyjacielowi coś dolega. Czasem stara się maskować pewne schorzenia, choć zdarzyć się może sygnalizowanie problemu piskiem albo wyciem. Oczywiście, niektóre zachowania mogą zdradzić, że ze zwierzakiem jest coś nie w porządku. Pierwszym objawem, który powinien nas zaniepokoić, jest brak apetytu – chore zwierzę może praktycznie nie mieć ochoty nawet na najlepsze smakołyki. Ponadto powinno wzbudzić naszą uwagę nietypowe ułożenie psa albo kota podczas leżenia - w ten sposób próbują zwykle odciążyć bolące miejsce. Często zdarza się również, że nawet najbardziej towarzyski czworonóg wybiera odosobnione miejsce – szukanie azylu może świadczyć o rozwijaniu się jakiejś choroby. uwagę powinny też zwrócić inne symptomy; takie jak przyspieszony oddech, spowolnienie ruchów, szukanie chłodu i stałe wylizywanie jednego miejsca na ciele.

Choroby naszych czworonogów

Wizyta u weterynarza
©123RF/PICSEL

Niektóre choroby psa i kota dają charakterystyczne objawy. Jeśli zauważysz nietypowe zachowania swojego pupila, zgłoś się koniecznie ze zwierzęciem do weterynarza.

Koci katar

Choroba wirusowa, na którą zapadają zwłaszcza młode kocięta. Najczęściej objawia się zapaleniem błon śluzowych nosa i oczu, którym towarzyszy ropny wyciek, obrzęk oraz trudności z oddychaniem. Schorzenie może dawać też inne symptomy takie jak ślinotok, ogólne osłabienie oraz gorączka.

Nosówka

Choroba wirusowa, która może zaatakować psa w każdym wieku. Szczególnie niebezpieczna jest dla szczeniąt oraz osłabionych starszych psów. Początkowe oznaki to gorączka, brak apetytu oraz ropny wyciek z błon śluzowych. Ponadto mogą wystąpić objawy przypominające zapalenie płuc, ale też problemy z układem pokarmowym oraz nerwowym. Często symptomom towarzyszą problemy skórne: linienie, wysypka oraz ropne pęcherzyki.

Tyfus koci

Wywołują go parwowirusy. Tyfus atakuje koty młode, u których objawia się poprzez brak apetytu, apatię, wymioty oraz biegunkę. Nieleczony może doprowadzić do śmierci kota.

Parwowiroza

Atakuje najczęściej młode psy oraz starsze, które nie były wcześniej szczepione. Objawia się silną biegunką, w której pojawia się brunatna wydzielina; ponadto zauważyć można wymioty, brak apetytu, osłabienie oraz ochłodzenie ciała. Choroba prowadzi do skrajnego wycieńczenia, a w konsekwencji do śmierci.

Borelioza

Kot u weterynarza
©123RF/PICSEL

Choroba wywoływana przez bakterie z rodziny borellia, którą przenoszą kleszcze. Objawia się brakiem apetytu, gorączką, bólem mięśni i stawów (zwierzę ma problemy z poruszaniem się) oraz zapaleniem skóry.

Choroby pasożytnicze

Czworonożni przyjaciele są podatni na różne choroby pasożytnicze. Mogą one się przenieść poprzez kontakt z chorym zwierzęciem, zjedzenie mięsa zawierającego larwy, a nawet z mlekiem matki. Ważne jest, aby regularnie odrobaczać psy i koty, najlepiej co trzy miesiące.

Otyłość

Jest to przypadłość wielu czworonogów, które otrzymują zbyt dużo kalorii oraz nie mogą ich spalić w codziennej dawce ruchu. Przyczyną może być zbyt duża ilość jedzenia albo dobór niewłaściwej karmy.

Zbyt duża masa ciała może prowadzić do osłabienia kondycji zwierzęcia, problemów z układem krążenia, powstania cukrzycy oraz skrócenia życia czworonogów.

Choroby przyzębia

Schorzenie, które może prowadzić do powstania stanów zapalnych, wypadania zębów oraz niebezpiecznych powikłań. Jeśli pies bądź kot posiada nieprzyjemny zapach z pyska, jego dziąsła są zaczerwienione oraz pojawia się kamień nazębny – udaj się z czworonogiem do weterynarza.

Ropomacicze

Dotyczy ono kotek oraz suk. Przyczyną może być zaburzona gospodarka hormonalna, źle przeprowadzony poród oraz stan zapalny, który prowadzi do gromadzenia się wydzieliny wewnątrz macicy. Objawy są początkowo nieoczywiste: zwierzę dużo leży i unika kontaktu z człowiekiem, a z czasem pojawia się wzmożone pragnienie, brak apetytu, linienie oraz z czasem ropny wyciek z pochwy.

Czy możemy zarazić się chorobą od naszego pupila?

Czasami zwierzęta mogą być nosicielami wielu groźnych chorób, które mogą być dla nas równie niebezpieczne. Od naszego pupila możemy zarazić się wścieklizną, chorobą kociego pazura, toksoplazmozą, świerzbem oraz różnego rodzaju tasiemcami. Na schorzenia są narażone wyjątkowo osoby z osłabioną odpornością, cierpiące na alergie oraz dzieci i osoby starsze. Powikłania mogą być szczególne niebezpieczne dla niemowląt oraz kobiet w ciąży.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas