Nie rezygnuj! Poczujesz się lepiej
W Polsce co roku wydawanych jest kilkanaście tysięcy orzeczeń o niezdolności do pracy z powodu chorób układu krążenia. Aż 64 proc. tych decyzji dotyczy grupy osób pomiędzy 50. a 59. rokiem życia.
- Bardzo ważne jest, aby pacjenci mieli świadomość tego, że skuteczna terapia i rehabilitacja wymaga również odpowiedniego nastawienia psychicznego z ich strony - dodaje.
Pacjenci po 50. roku życia, u których wystąpił incydent sercowo-naczyniowy, co powiązane było z długotrwałą hospitalizacją, często podejmują decyzje o wycofaniu się z życia społecznego i zawodowego. Jednak przedwczesna i nieprzemyślana rezygnacja z pracy przynosi więcej szkody niż pożytku - zarówno chorym, jak również zatrudniającym ich pracodawcom.
Odejście z pracy osoby, która ma problemy z układem sercowo-naczyniowym jest niekorzystne zarówno dla pracodawcy jak i dla pracownika.
- Przy rosnących kosztach zatrudnienia i szkolenia nowych pracowników, dostosowanie miejsca pracy do potrzeb dotychczasowych pracowników z chorobami układu krążenia jest dla pracodawcy po prostu tańsze. Z kolei pracownik, odchodząc z pracy, rezygnuje z aktywności zawodowej, a tym samym z możliwości normalnego życia i kontynuowania kariery zawodowej - wyjaśnia ekspert programu "Serce na nowo" Witold Polkowski z Konfederacji Pracodawców Polskich.
Co może zrobić pracownik z chorobą układu krążenia?
- Wybrać taki rodzaj pracy, który będzie odpowiadał jego możliwościom fizycznym.
- Negocjować z zarządem firmy warunki pracy, które pozwolą na powrót do dotychczasowych obowiązków, np. po hospitalizacji.
- Poszukiwać aktywnie szkoleń i możliwości rozwoju zawodowego, np. w urzędach pracy, w prasie.
- Nie rezygnować z terapii i rehabilitacji. Regularnie konsultować się z lekarzem, aby wykluczyć niepożądane skutki podejmowanego wysiłku.
Co może zrobić pracodawca osoby chorej?
- Ułatwić uprawianie sportu i innych form aktywności ruchowej poprzez wykorzystanie pakietu socjalnego.
- Umożliwić pracę w dogodnych godzinach, stosując jeden z elastycznych systemów czasu pracy np. czas zadaniowy.
- Zapewnić odpowiednie przerwy w pracy, tak aby pracownik miał czas na konsultację lekarskie czy zabiegi medyczne.
- Zorganizować kursy uczące kontrolować stres. Panowanie nad stresem może zmniejszyć zmniejszy ryzyko powikłań choroby, a tym samym podwyższyć wydajność pracownika.
- Zagwarantować odpowiednie profilaktyczne badania lekarskie zapewniające opiekę zdrowotną.