Ojej, ono kopie!
Wcześniej ruchy maluszka w swoim brzuchu odczuwają te mamy, które spodziewają się nie pierwszego, a kolejnego dziecka (wiedzą już, jakich wrażeń mogą oczekiwać), kobiety bardzo szczupłe oraz mamy bliźniąt.
Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o nawiązywaniu kontaktu za pomocą dotyku z nie narodzonym jeszcze dzieckiem, wpisz do internetowej wyszukiwarki hasło "haptonomia" i poczytaj o tym.
Dotyk tatusia
Matka jest z dzieckiem niemal jednością. Ale tata też może porozumieć się z maleństwem w brzuchu partnerki. Malec rozpozna i odpowie na dotyk ojca.
Puls dziecka wtedy uspokoi się. Podczas ostatniego miesiąca przed narodzinami, maluch zaczyna też rozpoznawać głos ojca, a kiedy tata przytuli się do brzucha, brzdąc przesunie się w jego stronę. Może zareagować kopnięciem lub wystawieniem kolana albo łokcia, co tatusia z pewnością wbije w dumę.
Tak się rodzą poligloci
Dziecko przed narodzeniem jest zdolne do zapamiętywania bodźców, które do niego docierają. Rozpoznaje muzykę, której mama słucha najczęściej oraz odgłosy życia codziennego. Już po porodzie szybko zorientujesz się, że muzyka, którą maleństwo poznało przed urodzeniem, uspokaja je. Badania pokazują również, że odtwarzanie dziecku muzyki podczas ciąży powoduje, że maluch szybciej i łatwiej zdobywa umiejętności językowe w późniejszym życiu.
Mamo, myśl pozytywnie
Nie zamartwiaj się ciągle, czy maleństwo będzie zdrowe, czy potrafisz je urodzić i czy w ogóle dasz sobie radę jako mama. Maluszek odczuwa twój stres i to, że targają tobą wątpliwości.
A przecież dla niego już jesteś najwspanialszą mamą na świecie!