Ostatnia szansa na "trzynastkę". Ta grupa seniorów może spodziewać się przelewu

Trzynasta emerytura trafia do rąk emerytów i rencistów od 2019 roku. To dodatkowe świadczenie pieniężne, wypłacane raz w roku uprawnionym. Wiele osób czeka niecierpliwie na „trzynastkę” również z uwagi na zbliżającą się Wielkanoc. Czy jest szansa na zastrzyk gotówki jeszcze przed świętami? Ile wynosi 13. emerytura w 2023 roku i kiedy zostanie wypłacona? Kto jej nie otrzyma?

Trzynasta emerytura to dodatkowe świadczenie pieniężne, którego wypłaty już się rozpoczęły. Kiedy 13. emerytura 2023 trafi do seniorów? Kto jej nie otrzyma?
Trzynasta emerytura to dodatkowe świadczenie pieniężne, którego wypłaty już się rozpoczęły. Kiedy 13. emerytura 2023 trafi do seniorów? Kto jej nie otrzyma?123RF/PICSEL

 • Trzynasta emerytura to dodatkowe świadczenie pieniężne, wypłacane raz w roku uprawnionym seniorom. Ma wartość najniższej emerytury, obowiązującej od 1 marca w danym roku
 • W 2023 roku trzynasta emerytura wyniesie więcej niż w poprzednich latach. Wszystko za sprawą waloryzacji świadczeń emerytalnych, która w bieżącym roku wyniosła rekordowe 14,8 proc.
 • "Trzynastka" wzrosła więc do 1588,44 zł brutto, czyli wynosi 1445,48 zł netto

Kiedy wypłata 13. emerytury?

Jaki jest harmonogram wypłat 13. emerytur? Dodatkowe świadczenie ma trafić na konto wraz z kwietniową emeryturą lub rentą. Wypłata ruszyła 1 kwietnia, a ponieważ dzień ten wypadał w sobotę, emeryci mieli otrzymać fundusze jeszcze przed weekendem. Kolejne daty wypłat są następujące:

 • 5 kwietnia
 • 6 kwietnia
 • 10 kwietnia (jest to święto, więc 13. emerytura powinna trafić do seniorów już 7 kwietnia)
 • 15 kwietnia (w praktyce 14 kwietnia, gdyż 15 kwietnia wypada w sobotę)
 • 20 kwietnia
 • 25 kwietnia

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem, które otrzymuje automatycznie każdy uprawniony do tego senior. Nie jest wymagane składanie żadnego wniosku w tej sprawie. Wypłata odbywa się na podstawie Ustawy z dnia 9 stycznia 2020 r. o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. 

Kogo ominie 13. emerytura?

13. emerytura w 2023 roku
13. emerytura w 2023 roku 123RF/PICSEL

Trzynasta emerytura wypłacana jest seniorom od 2019 roku. W roku 2023 otrzymają ją między innymi te osoby, które na dzień 31 marca uprawnione są do pobierania:

 • emerytury, w tym pomostowej, okresowej kapitałowej i częściowej,
 • emerytury w wysokości niższej niż najniższa emerytura,
 • renty socjalnej, szkoleniowej i rodzinnej,
 • renty z tytułu niezdolności do pracy,
 • rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego.

Kto nie dostanie 13. emerytury? Formalnie nie przysługuje ona sędziom i prokuratorom w stanie spoczynku, z uwagi na fakt, iż nie mają oni statusu emeryta czy rencisty. Trzeba też dodać, że wypłata tego dodatkowego świadczenia ominie osoby, u których prawo do świadczeń było na dzień 31 marca 2023 roku zawieszone. Wystarczy więc, że tego dnia będzie się posiadało status emeryta lub rencisty.

Kto zyska podobny status dopiero później - na przykład w kwietniu czy maju - nie ma prawa do "trzynastki" w obecnym roku kalendarzowym. Na wypłatę osoba ta będzie musiała poczekać do kolejnego roku, kiedy to najprawdopodobniej również zostanie wypłacona emerytura "trzynastka".

Kto dostanie niższą 13. emeryturę?

W roku 2023 trzynaste emerytury nie zostaną zwolnione z podatku dochodowego, jak to miało miejsce w roku 2022. Oznacza to, że wielu emerytów nie otrzyma wcale kwoty 1445,48 zł. Jeśli bowiem zsumuje się dwie emerytury - zasadniczą oraz dodatkową - możliwe jest przekroczenie kwoty 2500 zł brutto.

Właśnie do tej kwoty emerytura zwolniona jest z podatku dochodowego od osób fizycznych i obciążona jedynie składką zdrowotną. Powyżej tej kwoty od emerytury zostanie odjęta zarówno składka zdrowotna, jak i podatek, co z pewnością pomniejszy wysokość wypłacanego świadczenia.

***

Zobacz też:

Emerytura z kapitałemInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas