Pole krwi

Pole krwi rozpoczyna głośny cykl kryminalny szkockiej pisarki Denisy Miny, którego bohaterką jest młoda dziennikarka Paddy Meehan. To zarazem pierwsza powieść Miny - nowej gwiazdy gatunku tartan noir - przełożona na język polski.

article cover
Wydawnictwo WAB

Cykl, którego kolejne części poprowadzą nas przez mroczne Glasgow lat 80. i 90. zaczyna się w wielkim stylu. W marcu 2009 roku - Martwa godzina.

Pole krwi może skutecznie uchodzić za bildungsroman w sztafażu kryminału. Najmocniejszą stroną książki jest tło społeczno-obyczajowe, ubóstwo i upośledzenie opisane surowym, proletariackim językiem z przebłyskami czarnego humoru i trafnej diagnozy socjologicznej. Mamy tu do czynienia z poważną, odpowiedzialną literaturą.
Barbara Kopeć-Umiastowska
Denise Mina (ur. 1966 r.) - skończyła prawo na uniwersytecie w rodzinnym Glasgow. Zajmowała się kryminalistyką, jednak dla pisarstwa porzuciła pracę na uczelni.

Zadebiutowała w 1998 r. powieścią Garnethill, za którą otrzymała nagrodę Stowarzyszenia Pisarzy Kryminałów John Creasy Dagger dla najlepszej debiutanckiej powieści kryminalnej. Wkrótce ukazały się kolejne części trylogii Exile (2000) i Resolution (2001), powieść spoza cyklu, Sanctotum (2002), oraz pierwsze tomy z cyklu o Paddy Meehan: Pole krwi (W.AB. 2008), Martwa godzina (premiera w marcu 2009) oraz The Last Breath (2007).

Martwa godzina była nominowana do prestiżowej Edgar Award.

Denise Mina pisze także opowiadania, sztuki teatralne i scenariusze komiksowe.


Weź udział w konkursie!
Denise Mina
Pole krwi

Wydawnictwo WAB
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas