Przyjmij tę obrączkę
Dwa niewielkie metalowe krążki, a kryje się w nich tak wielka symbolika... Wymieniane w dniu ślubu przez małżonków mają świadczyć o ich wzajemnej miłości, wierności i oddaniu.
Nie wszystko złoto...
Duże sieciowe salony jubilerskie, niewielkie pracownie złotnicze czy internetowe sklepy z biżuterią kuszą przyszłych małżonków niezwykle bogatą ofertą ślubnych obrączek. Przeglądając katalogi i wzorniki, można dostać zawrotu głowy - więc nic dziwnego, że gdy nadchodzi czas zakupu obrączek, Narzeczeni często stają przed ogromnym dylematem.
Pierwszym pytaniem, jakie powinni sobie postawić, jest wybór materiału, z którego wykonane będą obrączki. Wbrew powszechnie panującej opinii "złoty krążek" nie zawsze musi być wykonany ze złota. Owszem, jest to bez wątpienia najczęściej stosowany kruszec, ale jubilerzy chętnie sięgają również po inne materiały. Często spotyka się dziś obrączki z tytanu, platyny czy srebra.
Platyna jest kruszcem wyjątkowo pięknym, trwałym i odpornym na działanie czynników zewnętrznych. Niestety nie należy do tanich materiałów, stąd też mniejsza jej popularność i dostępność. Tytan w ostatnich latach zdobywa sobie coraz większe rzesze zwolenników - zarówno wśród projektantów biżuterii, jak i jej odbiorców. To trwały metal, tańszy od innych surowców stosowanych do wyrobu biżuterii ślubnej, niewywołujący alergii. Jego głównym atutem jest jednak wyjątkowy kolor - to on często decyduje o ostatecznym wyborze.
Tytan często łączony jest z innymi kruszcami: złotem lub srebrem. Jeżeli wybór Narzeczonych padnie jednak na złoto, będą oni musieli zdecydować, jaki jego kolor wybrać. Możliwości jest kilka: klasyczne żółte złoto, białe złoto lub mniej popularne, ale coraz częściej spotykane złoto w odcieniu czerwieni bądź różu. Można także znaleźć liczne modele, które wykonane są z dwóch lub trzech kolorów złota.
Z kamieniem szlachetnym czy bez?
Narzeczeni - zanim ostatecznie wybiorą model obrączek - będą zmuszeni podjąć jeszcze kilka innych istotnych decyzji. Jedna z nich będzie dotyczyła kamieni szlachetnych. Czy mają się one pojawić jako dopełnienie obrączek ślubnych? Czy powinny zdobić oba krążki, czy wyłącznie obrączkę Panny Młodej? A jeżeli już zdecydujemy się na kamienie szlachetne, to jakie będą najbardziej odpowiednie? Możliwości jest sporo.
Najczęściej stosowanym w biżuterii ślubnej kamieniem jest brylant, jednak ze względu na wysoką cenę nie każda para może sobie pozwolić na taki zakup. Jako zamiennika używa się czasem cyrkonii. Innymi kamieniami szlachetnymi, które spotyka się w ślubnych obrączkach, są rubiny i szafiry. Popularne jest także łączenie różnych kamieni w jednym modelu, np. szafirów z brylantami.
Piękno ukryte w szczegółach
Po decyzji dotyczącej kruszcu i kamieni szlachetnych przychodzi pora na detale: przekrój obrączki, zdobienia, strukturę powierzchni... Jedni lubią proste, klasyczne wzory, inni bogactwo form i niepowtarzalne zdobienia. Salony jubilerskie są w stanie sprostać wszelkim wymaganiom. W sprzedaży znaleźć można obrączki w formie koła, kwadratu, wielokąta lub trójkąta z uwypuklonymi bokami. Dostępne są też różne przekroje: wklęsły, wypukły lub płaski.
Brzegi obrączki mogą być kanciaste lub zaokrąglone. Szerokość obrączki można ustalić indywidualnie. Jeśli chodzi o strukturę powierzchni - może być ona gładka, polerowana, piaskowana albo satynowana. Jeżeli obrączka jest dwukolorowa, każdy kolor może mieć inną strukturę. Dla miłośników grawerowanych wzorów jubilerzy przygotowali niezliczone ilości motywów geometrycznych, roślinnych czy literniczych.
Obrączki mogą być także zdobione odciskami linii papilarnych lub ust narzeczonych, graficznym zapisem ich głosów lub wykresami ich EKG, mogą mieć zapis w postaci alfabetu Morse'a, Braille'a albo kodu zero-jedynkowego. Zarówno na zewnętrznej, jak i wewnętrznej stronie mogą się pojawić zapisy w dowolnie wybranym kroju pisma. Istnieje również możliwość zamówienia obrączek według własnego projektu.
Artystyczne salony jubilerskie są dziś w stanie wykonać niemal każde rękodzieło na zamówienie klienta. To z pewnością pozwoli na zaprojektowanie jedynych i niepowtarzalnych ślubnych obrączek. Wydatek, na jaki muszą się przygotować Narzeczeni, to zależnie od wybranej opcji koszt od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy złotych za parę. Wybierając wzór, warto zatem dowiedzieć się, czy istnieje możliwość późniejszej modyfikacji rozmiaru obrączki, bowiem nie każdy model da się zmniejszyć lub powiększyć.
Szczypta informacji praktycznych
Kiedy model obrączek zostanie ostatecznie wybrany, warto sprawdzić jeszcze kilka ważnych szczegółów. Narzeczeni zazwyczaj chcą mieć na wewnętrznej stronie obrączki grawer - dobrze jest zapytać, czy taka usługa jest wliczona w cenę obrączek. Warto też wcześniej zapytać o czas oczekiwania na wykonanie usługi. Zwykle jest to 21 dni, ale na bardziej wyszukany model Narzeczeni mogą czekać dłużej.
Trzeba zatem wziąć odpowiednią poprawkę na czas oczekiwania, by zdążyć z odbiorem obrączek przed ceremonią ślubną. Istotną sprawą jest także gwarancja, której podlega wyrób. Warto dowiedzieć się, jaki okres użytkowania i jaki rodzaj uszkodzeń obejmuje gwarancja producenta. Jeżeli wybrany model posiada brylant, kupujący powinien otrzymać certyfikat potwierdzający jakość - cztery najważniejsze parametry brylantu: wielkość, czystość, kolor i szlif.
Część firm w cenie biżuterii oferuje również pierwszą jej renowację, czyli np. ponowne satynowanie, piaskowanie lub polerowanie powierzchni zarysowanych przy codziennym użytkowaniu. Zdecydowana większość sklepów zapewnia klientom w cenie produktu eleganckie opakowanie na zakupione obrączki.
Wyborowi obrączek warto poświęcić trochę czasu i uwagi. Wszak będą każdego dnia towarzyszyć Małżonkom i przypominać o złożonej sobie nawzajem przysiędze. Warto więc wybrać takie, które nie tylko urzekną nas swym pięknym wyglądem, ale również zapewnią nam wygodę codziennego użytkowania.
Katarzyna Grin