Radio Maryja kończy 30 lat. Jak powstało?

Radio Maryja to jedno z najbardziej kontrowersyjnych mediów w Polsce. Powstało dokładnie 30 lat temu i od tego czasu wiele się zmieniło. Przyjrzyjmy się zatem historii radia oraz jego rozwojowi.

Tadeusz Rydzyk podczas obchodów 30. urodzin Radia Maryja
Tadeusz Rydzyk podczas obchodów 30. urodzin Radia MaryjaGrzegorz Olkowski / Polska PressEast News

Radio Maryja. Historia powstania

Decyzja o powstaniu Radia Maryja zapadła już w 1990 roku. Tadeusz Rydzyk dostał fundusze na medium od włoskiego sponsora Iwana Pietrobelliego. W następnym roku stacja otrzymała pozwolenie na nadawanie i 9 grudnia 1991 roku wyemitowała pierwszą audycję.

Początkowo radio działało jako stacja lokalna w Toruniu, która następnie otrzymała liczne koncesje lokalne na terenie całego kraju. Koncesję ogólnokrajową dostała dopiero w 1994 roku. 

Rok wcześniej natomiast Radio Maryja uzyskało, w zamian za zobowiązanie się do rezygnacji z emisji reklam, status nadawcy społecznego, dzięki czemu znacznie zredukowana została opłata koncesyjna.

Radio Maryja. Rozwój stacji

W 1994 roku Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu na obszar Ameryki Północnej i Środkowej. Podjęte zostały wtedy także próby transmisji dla Polaków na Wschodzie.

4 lata później powstała strona internetowa radia, która w 2000 roku została przekształcona w portal internetowy stacji - radiomaryja.pl.

Radio Maryja. Program i audycje

Oprócz tego w radiu pojawia się również publicystyka społeczno-polityczna. Przedstawiane są aktualności dnia oraz prowadzone są różne rozmowy na bieżące tematy.

Radio Maryja. Kontrowersje i polityka

Dyrektor Radia Maryja, Tadeusz Rydzyk, a także goście audycji znani są z kontrowersyjnych wypowiedzi. W ostatnich latach w radiu krytycznie wypowiadano się o społeczności LGBTQ, aborcji, ekologii czy osobach o pochodzeniu żydowskim.

Medium jest również mocno zaangażowane w politykę. Obecnie otwarcie popiera partię rządzącą. Prawo i Sprawiedliwość z kolei wspiera radio finansowo.

Politycy prawicy bywają zapraszani na liczne uroczystości związane z funkcjonowaniem radia. Tak było na przykład podczas obchodów 30. urodzin Radia Maryja, które odbyły się kilka dni temu. Wśród gości byli m.in. przedstawiciele rządu - Przemysław Czarnek, Zbigniew Ziobro czy Mariusz Błaszczak.

Radio Maryja. Stosunek do kobiet

Radio Maryja wypowiada się często na temat kobiet. Pojawiają się audycje dotyczące "powołania kobiety", "zamachu na tożsamość kobiet" czy przeznaczone dla "małżonków i rodziców".

Goście radia otwarcie krytykują feminizm, ruchy pro-choice czy równouprawnienie.

Akcja „Burek sam nie poprosi o pomoc” materiał partnera
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas