Syndrom pica u psa: Co to jest, jak się objawia?

Aktualizacja

Twój pies zjada papier, skarpetki lub inne dziwne rzeczy? Niestety nie jest to normalne zachowanie, a poważne zaburzenie u zwierząt! Jest to tzw. syndrom pica polegający na spaczonym łaknieniu i spożywaniu niejadalnych przedmiotów. Ta przypadłość może być bardzo groźna dla psów i prowadzić do zatrucia, uszkodzenia ważnych narządów czy nawet śmierci pupila. Z czego wynika syndrom pica u psa, jak go rozpoznać i kiedy należy udać się do weterynarza? Koniecznie się dowiedz. Możesz uratować życie swojego psa!

Syndrom pica to poważne zaburzenie u psa
Syndrom pica to poważne zaburzenie u psa123RF/PICSEL

Czym jest syndrom pica u psa?

Syndrom pica u psa jest jednym z kompulsywnych zaburzeń, które polega na spaczonym łaknieniu, czyli zjadaniu przez zwierzaka niejadalnych rzeczy. Do psiego pyska mogą trafiać takie przedmioty jak skarpetki, kamienie, papier, drewniane przedmioty, odzież, kawałki patyków, a nawet drobne kawałki metalu, np. śrubki, spinacze czy pinezki. Jak łatwo przewidzieć, takie zachowanie może być dużym zagrożeniem dla domowych czworonogów. Zjedzone przedmioty mogą poważnie uszkodzić lub zablokować jelita czy żołądek psa, wywołać zatrucie czy wręcz doprowadzić do śmierci pupila.

Zaburzenie zjadania niejadalnych rzeczy nie dotyczy szczeniaków. Z natury są ciekawe świata oraz badają teren nosem i pyskiem. Może więc zdarzyć się, że połkną to, co w danym momencie przeżuwały. Nie wynika to z kompulsywnego zachowania i najczęściej wyrastają z tego przy odrobinie treningu, gdy osiągną wiek jednego roku. Istnieje wiele czynników, które mogą przyczynić się do wystąpienia syndromu pica u dorosłych psów. Mogą mieć podłoże psychologiczne, ale też fizjologiczne.

Przyczyny syndromu pica u psów

Pies spragniony uwagi może bałaganić i zjadać niepożądane przedmioty
Pies spragniony uwagi może bałaganić i zjadać niepożądane przedmioty123RF/PICSEL

Nie ma jednej, konkretnej przyczyny syndromu pica u psów. Do powstawania tego zaburzenia prowadzi wiele czynników. Może wynikać to z powodów psychologicznych, jak na przykład z silnego stresu, stanów lękowych (np. lęku separacyjnego) lub nudy, na które narażony jest pies w gospodarstwie domowym. Zostawanie samemu w domu, brak uwagi i odpowiedniego kontaktu z domownikami czy innymi psami może sprawić, że pies będzie szukał atencji i zachowywał się w nieodpowiedni sposób. Aż 20 proc. psów wykazuje problemy związane z rozłąką ze swoimi opiekunami. Czworonogi mogą też cierpieć na syndrom pica z powodu niezaspokojonych potrzeb lub braku odpowiedniej stymulacji umysłowej.

Choć syndrom pica często występuje na skutek czynników psychologicznych, mogą go również wywołać problemy zdrowotne. Skłonność do zjadania dziwnych rzeczy może być symptomem niedożywienia i diety pozbawionej pewnych składników odżywczych. Przyczyną syndromu mogą być też zaburzenia trawienne i groźne choroby, np. zapalenie jelit, zgaga, cukrzyca czy nowotwory przewodu pokarmowego. Może być to również skutkiem infekcji pasożytniczej lub zatrucia.

Jak rozpoznać syndrom pica?

Pies cierpiący na syndrom pica może wymiotować
Pies cierpiący na syndrom pica może wymiotować123RF/PICSEL

Zdarza się, że właściciel zauważy, jak jego pies sięga po niepożądany przedmiot i go zjada. Jednak łatwo przeoczyć takie momenty, dlatego warto wiedzieć, jakie objawy mogą towarzyszyć syndromowi pica. Mogą one jednak różnić się w zależności od tego, jakie przedmioty są preferowane przez zwierzaka. Zazwyczaj mogą występować takie problemy jak wymioty, zaparcia czy biegunki, także z obecnością krwi. Połknięcie niejadalnego przedmiotu może powodować, że pies będzie się nadmiernie ślinić, mieć bóle brzucha, kichać, kaszleć, a nawet dusić się lub stracić przytomność. Takie symptomy powinny skłonić właściciela do jak najszybszej reakcji i zabrania psa do weterynarza. Spożycie takich przedmiotów może wiązać się z poważnym uszkodzeniem żołądka, zatruciem lub zatkaniem tchawicy.

Jak leczyć syndrom pica?

Reaguj, gdy pies dziwnie się zachowuje
Reaguj, gdy pies dziwnie się zachowuje123RF/PICSEL

Syndrom pica to poważne zaburzenie, które trzeba leczyć. Takie zachowanie nie zniknie samo z siebie. Pierwszym krokiem powinno być więc ustalenie przyczyny zaburzenia. Warto udać się w tym celu do behawiorysty, a także weterynarza specjalizującego się w chorobach układu pokarmowego. Jeśli syndrom pica jest spowodowany czynnikami psychologicznymi, należy poświęcić większą uwagę psu, zapewnić mu większe poczucie bezpieczeństwa i sprawić, by zwierzak się nie nudził. Psu mogą pomóc takie zajęcia jak nosework, tropienie użytkowe czy spacery socjalizacyjne. W domu warto wymyślać psu różne gry i zabawy. Czasami jednak jedynym wyjściem jest podawanie psu leków psychotropowych.

Jeśli syndrom pica spowodowany jest różnymi chorobami, należy leczyć psa pod ścisłą kontrolą weterynarza. Pomóc może całkowita zmiana diety, podawanie leków łagodzących zgagę czy wyeliminowanie pasożytów. Bardzo ważne jest również, aby w otoczeniu psa nie znajdowały się przedmiot, które mogłyby być połknięte przez pupila. Nagromadzone w przewodzie pokarmowym mogą bowiem zagrażać życiu zwierzęcia.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas