„Teraz jest wojna…”. Artyści w okupowanej Polsce. Zdrady, triumfy, dramaty
Artyści w okupowanej Polsce Remigiusza Piotrowskiego to ciekawe źródło informacji dla wszystkich czytelników chcących poznać życie codzienne, troski oraz nadzieje artystów podczas drugiej wojny światowej, niesamowita okazja, aby dowiedzieć się, jak w czasie wojny żyli Zofia Nałkowska, Eugeniusz Bodo, Maria Dąbrowska, Tadeusz Borowski czy Stefan Jaracz.
Obok gwiazd teatru, kina, piosenki i literatury czytelnik znajdzie tu również opowieści o młodych twórcach w czasie wojny dopiero zaczynających karierę, a także informacje o tych, którzy z różnych powodów nie przetrwali w zbiorowej pamięci. Jak pokazuje autor, artyści w zderzeniu z codziennością wojenną artyści imali się różnych zajęć i przyjmowali bardzo różne postawy: prowadzili sklepy, usługiwali w kawiarniach, kolaborowali z władzami okupacyjnymi lub walczyli w Armii Krajowej, codzienne troski mieszały się z drobnymi radościami i wielkimi tragediami.
Bogato inkrustowana tekstami wspomnień, dzienników i korespondencji opowieść zaciekawi zarówno znawców tematu, jak i tych, którzy nie posiadają specjalistycznej wiedzy o losach słynnych Polaków w czasie wojny.
Artyści w okupowanej Polsce - wyjątkowa okazja do odkrycia zapomnianej, a czasem nieznanej historii niezwykłych ludzi.
Remigiusz Piotrowski
(ur. w 1984 roku w Łodzi) - ukończył filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim. Autor bloga Tropy historii. Przez kilka lat zajmował się dziennikarstwem internetowym związanym z dwiema jego największymi pasjami: piłką nożną i historią pierwszej połowy XX wieku. Autor wydanych także przez PWN książek: Ślepy Maks. Historia łódzkiego Ala Capone, Literaci w przedwojennej Polsce. Pasje, nałogi, romanse oraz Rozkaz: Trzaskać! Zapomniane akcje polskiego podziemia.