Design jest dla ludzi?

Nasza codzienność wypełniona jest designem - produkty, przedmioty, których używamy, zostały przez kogoś zaprojektowane i tym samym inspirują naszą codzienność. Design musi łączyć w sobie funkcjonalność ze sztuką. Przedmiot ma inspirować, wzbogacać naszą codzienność, a jednocześnie jego użycie musi być proste i intuicyjne. W końcu design jest dla ludzi?

Projekt Joana Gaspara
materiały prasowe

Design a codzienność i biznes

"Projektanci są bardzo ważną częścią przemysłu" - mówi Joan Gaspar. "Przemysł, jako taki, nie może istnieć, jeśli konsumentów nie będzie się zaskakiwać, wprowadzać urozmaicenia do produktów. W wielu przypadkach modyfikacje czy ulepszenia mają charakter wyłącznie estetyczny, ale przemysł opiera się właśnie na innowacji i redefinicji. To dzięki temu powstają nowe, zaskakujące, ale i funkcjonalne produkty."

Funkcjonalność przedmiotów jest, według Gaspara, jednym z najważniejszych zadań stojących przed projektantem i jedną z ich najważniejszych cech. Produkt musi zawsze spełniać swoją funkcję, powinien być intuicyjny w użyciu, ale jednocześnie nie może być nudny, musi zaskoczyć użytkownika swoją formą i wzbogacić jego codzienne otoczenie. Zainspirowany codziennością, może następnie inspirować biznes i przemysł.

Spotkania z designem - czyli "Projekt Dizajn" - mają stać się natomiast inspiracją do twórczej rozmowy i dyskusji na temat kondycji tej młodej, ale jakże ważnej gałęzi sztuki.

Joan Gaspar i hiszpański design

Joan Gaspar za swoich mistrzów uważa takich twórców jak Castiglione, Magistretti i Starck. Ale nie tylko ze względu na ich dzieła, ale także podejście do fachu. Designer uważa bowiem, że jedną z najważniejszych rzeczy, jakich nauczył się w swojej karierze, to myśleć z rozmachem - odważnie łączyć biznes ze sztuką, funkcjonalność z oryginalnością, szukać nowych rozwiązań. Dlatego też jego wykład będzie poświęcony drodze, jaką przechodzi idea, by w końcu stać się produktem - funkcjonalnym i zarazem ciekawym dla użytkownika.

Pośród wielu produktów zaprojektowanych przez Joana Gaspara wyróżniają się przede wszystkim przedmioty z branży oświetleniowej, które ponadto przyniosły mu wiele nagród. Spośród jego produkcji warto wyróżnić także serie mebli, jak ławki Chicago, krzesła Petra i Julia oraz kolekcję mebli pomocniczych Hulot. Kominki, (jak D4 i D5), elementy przestrzeni miejskiej (słupki Finisterre) i drobne przedmioty domowego użytku (kufle Best) także mają swoje miejsce wśród jego produktów.

Obecnie Joan Gaspar prowadzi własne studio projektowe oraz wykłada w szkole Eina w Barcelonie. Projektuje dla wielu znanych firm, jak ROCA, Mery S.A., Industrias Conesa S.A., Santa & Cole S.A., B.Lux, Sellex, Daisalux S.A., Dd, Marset Iluminación, Vilagrasa, Etnia Barcelona, Mopo y DAE, Mobles 114 i inne.

Organizatorzy i partnerzy

Organizatorzy serdecznie zapraszają na "Projekt Dizajn" - spotkania z dizajnem i Joanem Gasparem. Aby wziąć udział w spotkaniu należy wypełnić formularz rejestracyjny na stronie www.projektdizajn.pl

II edycja "Projektu Dizajn" już 19 i 20 listopada!

19.11.2009 r., godz. 18.00 - Warszawa - Instytut Wzornictwa Przemysłowego

20.11.2009 r., godz. 18.00 - Kraków - Auditorium Maximum

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas