Nie tylko na bezsenność. Uleczy migrenę, zapobiegnie miażdżycy
Znana ze swoim właściwości przeciwdziałania bezsenności melatonina ma także szereg innych dobroczynnych właściwości dla naszych organizmów. Poznaj 7 nieznanych dotąd korzyści zdrowotnych płynących z melatoniny.
Spis treści:
Melatonina - co to takiego?
Melatonina to hormon odpowiedzialny za regulację naszego rytmu dobowego, czyli daje znać naszemu ciału, kiedy ma być aktywne, a kiedy pora udać się na odpoczynek regeneracyjny. Dotąd uważano, że melatonina wytwarzana jest jedynie w szyszynce, czyli przedniej części mózgu, ale najnowsze dane wskazują, że w jelitach stężenie tego hormonu potrafi być wyższe. Hormon ten pobudzany jest do wydzielania na podstawie ilości światła dziennego, które rejestrowane jest przez nasze ciało. Im ciemniej, tym więcej wydzielanej melatoniny i tym bardziej jesteśmy senni. Okazuje się, że poza związkiem ze snem, melatonina ma nam o wiele więcej do zaoferowania.
Zobacz również:
7 korzyści z melatoniny, o których nie miałaś pojęcia
- Dzięki możliwościom podniesienia poziomu leptyny w organizmie, czyli hormonu poprawiającego ukrwienie tkanek, oraz właściwościom przeciwzapalnym i przeciwbólowym, melatonina może być skuteczna w łagodzeniu przykrych objawów IBS, czyli Zespołu Jelita Drażliwego, ponadto przyspiesza gojenie się wrzodów żołądka i jest [pomocna w leczeniu Helicobacter Pyroli.
- Ma doskonałe działanie na układ sercowo-naczyniowy. Obniża ciśnienie tętnicze i poziom "złego cholesterolu", zmniejszając ryzyko zawału, udaru i miażdżycy.
- Zmniejszając stężenie glukozy na czczo i poprawiając wrażliwość tkanek może być sprzymierzeńcem w walce z cukrzycą i insulinoopornością.
- Może wspomóc osoby borykające się z depresją, a także kobiety w okresie menopauzalnym.
- Dzięki działaniu przeciwbólowemu skutecznie wspomaga leczenie migrenowych bólów głowy, które są uciążliwe i na które cierpi coraz więcej osób.
- U osób starszych spowalnia rozwój zwyrodnienia plamki żółtej
- Działa ochronnie na fotoreceptory i inne komórki organizmu poprzez neutralizowanie szkodliwej aktywności wolnych rodników.
Jak bezpiecznie podnieść poziom melatoniny?
Skutecznym sposobem na zwiększenie poziomu melatoniny w organizmie będzie odpowiednia dieta. Związek znajdziemy w takich produktach spożywczych jak:
- migdały,
- pistacje,
- nasiona słonecznika,
- pestki dyni,
- siemię lniane,
- czarny i czerwony ryż,
- kozieradka
- żurawina.
Warto włączyć do jadłospisu produkty zawierające tryptofan, czyli aminokwas, który przekształca się w melatoninę. Dostarczą go między innymi jajka, ryby i wołowina.