Reklama

Reklama

Etat w domu

Połowa kobiet w naszym kraju, które nie pracują zawodowo, tłumaczy to obowiązkami rodzinnymi - wynika z danych, jakie opublikował unijny urząd statystyczny Eurostat.

W grupie wiekowej 25-54 lata nie pracuje co czwarta Polka (24,6 proc.). Połowa z nich (12 proc. kobiet w tej grupie wiekowej) twierdzi, że powodem są okoliczności życiowe związane z rodziną: ciąża, wychowywanie dzieci albo opieka nad starszymi krewnymi.

Polska ma najwyższy odsetek pań które nie są aktywne na rynku pracy - wynika z unijnych statystyk. W grupie obejmującej kobiety w wieku 15-64 lata wynosi on nieco ponad 43 proc. , średnia unijna to 37 proc.

W krajach nordyckich tylko 23-25 proc., a w Niemczech i Francji odpowiednio 30-35 proc. Na Islandii (poza UE) nie pracuje jedynie 16,6 proc. kobiet.

Reklama

Na południu Europy kobieta pracująca jedynie w domu nie należy do rzadkości. We Włoszech nie pracuje zawodowo prawie połowa pań w wieku 15-64 lata, na Malcie 62 proc., w Grecji 45 proc., w Chorwacji (która jest kandydatem do UE) i Rumunii ok. 43 proc.

Stosunkowo dużo niepracujących kobiet jest też w zamożnych krajach Europy Zachodniej: Belgii, Luksemburgu i Hiszpanii - od 40 do 42 proc.

Najwięcej niepracujących zawodowo kobiet jest w aspirującej do członkostwa w UE Turcji - 74 proc., przy czym 8 na 10 Turczynek tłumaczy to obowiązkami rodzinnymi.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: etat

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje