Firmowa dyskryminacja
Zbyt mało polskich firm spełnia standardy europejskie w zakresie polityki równości kobiet i mężczyzn - wynika z badania przeprowadzonego w związku z II edycją konkursu Firma Równych Szans.
- Wynagrodzenia, dostęp do awansu, łączenie obowiązków rodzinnych z zawodowymi, ochrona przed molestowaniem seksualnymi i mobbingiem, to obszary, które są w dużym stopniu narażone na nierówne traktowanie. Zauważamy w nich duże niedociągnięcia. Niewiele firm ma argumenty na okoliczność skarg ich pracowników - uważa dr Ewa Lisowska ze Szkoły Głównej Handlowej.
Podkreśla, że tylko 28 proc. firm monitoruje wynagrodzenia swoich pracowników. Z badań wynika, iż występują znaczne różnice w płacach, na korzyść mężczyzn. Kobiety bardzo rzadko pracują na stanowiskach kierowniczych wyższego i najwyższego szczebla.
Jedynie w 17 proc. małych i średnich przedsiębiorstw i w 31 proc. dużych firm były prowadzone szkolenia dotyczące ochrony przed mobbingiem i molestowaniem seksualnym oraz dyskryminacją. Niewiele kobiet przyznaje się do występowania tych patologii w swoim miejscu pracy.
Małe firmy rzadziej niż duże stosują ułatwienia dla pracownic wychowujących dzieci. Stosunkowo często zakłady pracy finansują opiekę medyczną pracownikom i ich rodzinom oraz wypoczynek dzieci.
- Wciąż nie ma świadomości wśród pracodawców, że wydajny pracownik to taki pracownik, który może łatwo łączyć życie rodzinne z pracą - zaznacza Lisowska.
W Polsce brakuje przyzakładowych żłobków i przedszkoli oraz miejsc, w których pracujące matki mogłyby np. karmić swoje dzieci.
Przejawy dyskryminacji obecne są także przy rekrutacji. W ogłoszeniach o pracę tylko nieliczne firmy używają sformułowań np. poszukujemy osoby na stanowisko, kandydat, kandydatka, a w nazwach zawodów stosują męskie i żeńskie końcówki. W rozmowach kwalifikacyjnych kobiety pytane są często o plany rodzinne i wychowywanie dzieci.
W konkursie Firma Równych Szans nagrodzono firmy i instytucje wprowadzające najskuteczniejsze rozwiązania w zakresie równości szans kobiet i mężczyzn w miejscu pracy. W tegorocznej edycji wzięło udział 100 firm i instytucji publicznych z całej Polski.
W kategorii małych i średnich przedsiębiorstw pierwsze miejsce zajął Skrivanek Sp. z o.o. - firma dostarczająca usługi z zakresu rozwiązań językowych. Jak uzasadnili organizatorzy konkursu, firma zapewnia równy dostęp dla kobiet i mężczyzn do awansów i szkoleń, dofinansowuje opiekę medyczną dla pracowników i ich rodzin, zajęcia sportowe oraz naukę języków obcych dzieci.
Drugie miejsce w tej kategorii przyznano spółdzielni Pionier, produkującej wyroby metalowe dla koncernów motoryzacyjnych, w której, mimo tego, że na 112 zatrudnionych osób, pracuje tylko 9 kobiet, stanowią one 29 proc. kadry kierowniczej. Trzecie miejsce zajęło Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, wyróżniające się m.in. dobrą polityką w zakresie ochrony przed molestowaniem seksualnym i mobbingiem.
W kategorii dużych przedsiębiorstw pierwsze miejsce przyznano Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, która wyróżnia się dobrą polityką w zakresie awansów, rekrutacji oraz łączenia obowiązków rodzinnych z zawodowymi. Drugie miejsce zajęła firma Procter & Gamble. Kapituła konkursu doceniła m.in. jej procedury rekrutacyjne.
Trzecie miejsce zajął Specjalistyczny Szpital im. E. Szczeklika w Tarnowie wyróżniający się m.in. monitorowaniem płac kobiet i mężczyzn, stosowaniem elastycznego czasu pracy i szkoleniami z zakresu przeciwdziałania molestowaniu i mobbingowi.