Reklama

Reklama

Gniazdo żon

Indywidualne cechy osobowościowe, nawyki i wzorce wpojone przez rodziców, a także modele kultury upowszechniane przez media sprawiają, że kobiety można klasyfikować według dość wiarygodnych kryteriów. Jednym z nich jest tzw. gniazdo żon.

Wilga

Naraża się na wiele kłopotów tylko dlatego, że jest zaradna. Potrafi wszystko zrobić i zorganizować. Ma ogromne powodzenia, bo każdy chciałby mieć przy sobie tak zapobiegliwą osobę.

Wilga zarabia, prowadzi dom, wychowuje dzieci. A przy tym jest atrakcyjna. Ubiera się modnie, czasami ekstrawagancko. W towarzystwie imponuje nie tylko wyglądem, ale także elokwencją. Ma jednak wadę: popędza, poucza i gdera. Na osobach, które jej nie znają, robi wrażenie jędzy. Przyjaciele wiedzą jednak, że jej zrzędzenie jest mechanizmem napędowym dla rodziny, ale mąż i dzieci zabierają się do działania dopiero wtedy, gdy więdną im uszy od gderania.

Reklama

Dla dzieci jest dość surowa, często również kłóci się z mężem. Od czasu do czasu ucieka na spotkanie z koleżanką, przed którą żali się na najbliższych. Oczyszczona zwierzeniami, wraca pełna energii w domowe pielesze.

Papuga

Nie ma koncepcji, jak powinien wyglądać jej dom. Chętnie składa wizyty koleżankom (nie może zresztą żyć bez kontaktów towarzyskich), podpatrując ich życie rodzinne. Kupuje taką samą bluzkę, jaką widziała u znajomej. Organizuje korepetycje z matematyki dla syna, bo sąsiadka postąpiła podobnie.

Wobec dzieci jest bardzo niekonsekwentna, a koncepcje wychowawcze zmienia z dnia na dzień. Jednego dnia pozwala pociechom na wiele sądząc, że tylko w warunkach swobody dzieci stają się samodzielne. W następnym dniu wierzy autorowi artykułu, który przekonuje, że jedynie dyscyplina uchroni je przed wypaczeniami.

Dzięki ciągłemu zainteresowaniu wszystkim, co dzieje się wokół, papuga wie niewiele, ale na każdy temat. Jej mąż nie może się nudzić, bo jest przez nią nieustannie zaskakiwany.

Wróbelek

Trzeba o nią dbać i nie można od niej wymagać zbyt wiele. Kobieta-wróbelek poszukuje mężczyzny, który zdecydowanym krokiem poprowadzi ją przez życie. Woli, aby to on troszczył się o rodzinę, załatwiał sprawy urzędowe, a przede wszystkim podejmował decyzje.

Potrafi umocnić w partnerze wiarę w jego siły. Prawi mu komplementy i daje do zrozumienia, że jest niezastąpiony. Nie łudzi się, że będzie gotowała, sprzątała i dbała o niego. Za to jest wrażliwa i kochająca.

Jeśli zdecyduje się na dziecko, żąda specjalnego traktowania, ekstraczułości. Dzięki jej bezradności partner staje się wspaniałym ojcem i mężem, bo przecież nie będzie miał sumienia, aby pozostawić bez pomocy to delikatne stworzenia.

Dzika Kaczka

Najwierniejsza z żon. Za mąż wychodzi z prawdziwej miłości i przez całe życie pilnuje, aby temperatura małżeńskich uczuć nie spadła. Męża nie tylko kocha, wręcz go uwielbia. Cierpi, gdy na parę dni muszą się rozstać. Wszystko robi z myślą o nim.

Dzieciom powtarza, że mają wspaniałego ojca i pragnie, aby były podobne do niego. Jest nieszczęśliwa, gdy on cierpi. Jest zrozpaczona, gdy nie jest czuły. Czasem przypala sobie skrzydła ogniem własnej namiętności, ale każdy jej ból ustępuje, gdy tylko on jest blisko.

Kwoka

To przede wszystkim gospodarna pani domu i troskliwa matka. Rodzinę stawia na pierwszym miejscu, często przy tym zapominając o sobie. Nie interesuje się zbytnio swoim wyglądem, nie przejmuje nadwagą. Jej pasje to gotowanie i porządki domowe.

Mieszkanie pod jej nadzorem, mimo wysiłków, nigdy nie osiągnie stanu idealnego, bo porządkowanie i czyszczenie go trwa bez końca...

W domu kwoki leży góra rzeczy do prasowania, na balkonie wietrzy się pościel, kuchnia zastawiona jest świeżo przygotowanymi wekami. Gospodarstwo domowe kipi, tętni życiem - i to właśnie czyni kwokę szczęśliwą.

Dzieciom trudno wyrwać się spod jej skrzydeł, a mąż z czasem z coraz większym rozrzewnieniem patrzy na stare zdjęcie pięknej, zadbanej narzeczonej...

Łabędzica

Piękna ciałem i duchem. Dumna, dystyngowana, zazwyczaj chłodna w kontaktach z innymi. Jako ozdoba męża wzbudza podziw otoczenia, zresztą właśnie na tym bardzo jej zależy. Jej partner pozostaje w cieniu i dba o tzw. zaplecze życiowe.

Żona-łabędzica nie potrafi zarabiać, naprawiać, nie lubi sprzątać i gotować. Przekonana, że los wyznaczył jej wznioślejsze cele, nie chce brudzić piórek prozaicznymi pracami domowymi. Chociaż w sprzątaniu uczestniczy jedynie jako nadzorca, jej dom jest schludny.

Ma dobry gust, jest elegancka. Niezwykle wierna i lojalna, choć czasem demonstracyjnie okazuje mężowi wyższość. Zawsze wie, jak się zachować, nigdy się nie irytuje, nie krzyczy. Od czasu do czasu męczy jednak najbliższych sztywnością poglądów i rosnącymi wymaganiami.

Kukułka

Uwielbia wyprawy - zarówno małe: na spacer, do kina, jak i te duże: do Paryża, do Budapesztu czy gdzieś za ocean. Jest zaradna, gdy trzeba, ale dba przede wszystkim o to, aby nie mieć za dużo obowiązków.

Konsekwentnie dąży do realizacji marzeń, a mąż ma jej to ułatwiać. Precyzyjnie planuje życie bliskich, wyznacza zadania, chociaż angażuje wszystkich głównie do załatwiania jej spraw.

Sama nie zawsze wie, co będzie robiła jutro. Kocha luz i wygodę: dzieci podrzuca dziadkom, na obiad gotuje zupę z proszku lub zamawia pizzę przez telefon.

Jej zaletą jest optymizm. Kukułka nie miewa problemów, stresów, a tylko kolejne zadania. Ponieważ nie znosi zakotwiczenia w jednym miejscu, jej mieszkanie sprawia wrażenie, jakby wprowadzono się do niego wczoraj. Nie gromadzi rzeczy, nie obrasta w sprzęty. Jak trzeba, garderobę pomieści w jednej walizce.

Aneks, czyli kto kogo może usidlić

*Łabędzica szuka partnera, który ceni piękno.

*Kwoka uszczęśliwi domatora.

*Wróbelek jest prezentem od losu dla silnego mężczyzny.

*Papuga to idealna żona dla pana z fantazją.

*Wilga będzie wspierać i mobilizować życiowego leniucha.

*Z Kukułką będzie miał udane życie poszukiwacz przygód.

*Dzika Kaczka da szczęście wiecznemu kochankowi.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: papuga | żona | gniazdo

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje