Skrzydłokwiat uwielbia tę odżywkę. Soczyście zielone liście to niejedyny efekt
Skrzydłokwiat to roślina odznaczająca się wyjątkowymi walorami ozdobnymi. Nic dziwnego, że bardzo często decydujemy się na jej uprawę w domu. Trzeba jednak pamiętać o tym, by dostarczyć skrzydłokwiatowi ważnych składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu. Do tego celu nada się odżywka z żywokostu. Jak ją zrobić i stosować? Odpowiadamy.

Spis treści:
Czym podlewać skrzydłokwiat, aby ładnie rósł?
Skrzydłokwiat jest rośliną należącą do rodziny obrazkowatych. Charakteryzuje się niezwykle ozdobnymi, intensywnie zielonymi liśćmi oraz kolbiastymi kwiatami, które zazwyczaj przybierają biały kolor. Z uwagi na swoje walory estetyczne, skrzydłokwiat może stać się ważnym elementem wystroju wnętrza.
Podlewanie skrzydłokwiatu to kluczowy zabieg, o którym nie możemy zapominać, jeśli chcemy dorobić się pięknej ozdoby mieszkania. Należy pamiętać o tym, by gleba była stale wilgotna, jednak nie mokra - nadmierne nawadnianie może doprowadzić do gromadzenia się wody w doniczce i tym samym do gnicia systemu korzeniowego. Warto wykonać drenaż, który zapewni lepszą cyrkulację powietrza wokół korzeni.
Czym podlewać skrzydłokwiat, żeby pięknie rósł? Do tego celu najlepiej użyć miękkiej, odstanej wody, która osiągnęła temperaturę pokojową. Roślinę należy podlewać około 4 razy w tygodniu w okresie letnim. Zimą, gdy temperatury są znacznie niższe, nawadnianie można przeprowadzać nieco rzadziej.
Co daje odżywka z żywokostu skrzydłokwiatom?
Okazuje się jednak, że nie tylko nawadnianie jest ważne, by skrzydłokwiat mógł optymalnie się rozwijać. Niezmiernie istotna jest właściwa podaż niezbędnych do wzrostu substancji odżywczych. Z tego względu nie można zapominać o nawożeniu rzeczonej rośliny. W tym celu możemy użyć naturalnych środków, takich jak na przykład odżywka sporządzona na bazie żywokostu.
Żywokost jest byliną bogatą w pierwiastki takie jak azot, fosfor, wapń, magnez i potas. Owe składniki są istotne, jeśli chodzi o rozwój zarówno części zielonych rośliny, jak i jej kwiatów. Co więcej, odżywka z żywokostu nie tylko wesprze wzrost skrzydłokwiatu, ale również wzmocni jego odporność na choroby.

Jak zrobić i stosować odżywkę z żywokostu?
Zrobienie odżywki z żywokostu w postaci gnojówki nie jest skomplikowane. Do tego celu najlepiej użyć suszonej formy owej byliny.Trzy łyżki suszu należy umieścić w słoiku, a następnie zalać mniej więcej litrem zimnej wody, docisnąć talerzykiem (tak jak w przypadku kiszenia ogórków), przykryć i odstawić w ciepłe miejsce. Gnojówka będzie gotowa po około 2 tygodniach. Najlepiej pozostawić ją na balkonie, ponieważ w trakcie fermentacji mogą wydzielać się nieprzyjemne zapachy. Co kilka dni można przemieszać zawartość słoika.
Gdy gnojówka z żywokostu będzie gotowa, nie należy używać jej bez rozcieńczania. Taki domowy nawóz najlepiej rozcieńczyć z wodą w stosunku 1:10 (1 część gnojówki i 10 części wody). Odżywki najlepiej używać co 2-3 tygodnie. Co ciekawe, można jej również użyć do spryskiwania liści. Wówczas trzeba jednak rozcieńczyć preparat jeszcze bardziej - w stosunku 1:20 (1 część gnojówki i 20 części wody).