Reklama

Reklama

Książki dla noworodków

Literatura dla noworodków - to kontrowersyjny pomysł ministra kultury. Waldemar Dąbrowski chce obdarować każde nowonarodzone dziecko w Polsce pięcioma książkami z kanonu literatury dziecięcej.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w Polsce notuje się ujemny przyrost naturalny. Tymczasem państwo nie ułatwia życia świeżo upieczonym rodzicom. Od tego roku matki nie mogą już liczyć na przykład na zasiłek porodowy wypłacany przez zakład pracy czy ZUS. Teraz zasiłek macierzyński przyznaje ośrodek pomocy społecznej pod warunkiem, że dochody matki i jej rodziny mieszczą się w ustawowych widełkach. Tylko niektóre kobiety mogą więc dostać 461 zł zasiłku, wypłacanego przez cztery miesiące po porodzie lub jednorazową pomoc w wysokości 201 złotych.

Reklama

Rząd ma więc inny pomysł na pomoc rodzicom - książki. Minister kultury Waldemar Dąbrowski chce obdarować każdego noworodka pięcioma pozycjami z kanonu literatury dziecięcej. Specjaliści są sceptyczni. - Maleńkie dziecko nie przyswaja sobie takich konkretnych treści. Ono rozpoznaje ton głosu matki, potrafi odczytać, czy matka jest zdenerwowana, czy też jest to wypowiedź miła. Nie wydaje się, by maleńkie dziecko odróżniało treści w tym sensie, że matka czyta mu fragmenty "Kubusia Puchatka". Nie ma takich badań, które potwierdzałyby, że takie czytanie ma w ogóle sens - mówi doktor Joanna Piwowar, specjalista od komunikacji społecznej z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

We Francji kobiety dostają zasiłki ok. 150 euro miesięcznie, począwszy od piątego miesiąca ciąży (pod warunkiem, że zarobki rodziców nie przekraczają określonych limitów). W Izraelu każda kobieta po urodzeniu dziecka dostaje w prezencie od państwa 1500 szekli (1400 zł), często też dostają mnóstwo drobnych akcesoriów dla niemowląt od firm reklamujących w ten sposób swoje wyroby. We Włoszech, podobnie jak w Polsce, matki nie dostają żadnych prezentów. Nie ma też żadnego zasiłku porodowego. Niektóre włoskie szpitale przygotowują za to paczki z kosmetykami i odżywkami.

Dowiedz się więcej na temat: pomysł | dziecko | matki | książki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje