Reklama

Nieproszone wirusy

Uaktywniają się zwykle jesienią. Potrafią dopaść człowieka, który ubiera się zbyt lekko lub zbyt ciepło. Uwielbiają kiepskie buty, które umożliwiają przemoczenie nóg.

Wirusy grypy - bezczelni natręci, którzy wdzierają się do naszych domów. Wystarczy moment nieuwagi, a już potrafią zagnieździć się w ludzkim organizmie.

48 godzin

Wirusy grypy to maleńkie pasożyty widoczne tylko za pomocą mikroskopów elektronowych. Złożone z otoczki białkowej i materiału genetycznego drobinki potrzebują żywego organizmu, by się rozmnażać i przenosić na kolejnych nosicieli. Można próbować je neutralizować różnorodnymi lekami, ale aby dobrze wybrać, trzeba wiedzieć, o jaki wirus chodzi. Dlatego najczęściej zaleca się leczenie objawowe.

Reklama

Pierwsze objawy grypy obserwujemy w ciągu 48 godzin od zakażenia. Może to być wysoka gorączka, nawet powyżej 39 stopni. Do tego dochodzą bóle kostno-stawowe i ogólne poczucie rozbicia oraz osłabienia, bóle gardła prowokujące suchy męczący kaszel, katar, bóle brzucha, a niekiedy biegunka.

Marsz do łóżka

Gorączka likwidowana jest zwykle lekami na bazie paracetamolu. W przypadku podwyższonej temperatury ważne jest również spożywanie większej ilości płynów, aby nie doszło do odwodnienia organizmu. Zwykle podaje się choremu wapno i witaminę C. Co prawda lekarze spierają się co do pozytywnego działania tej ostatniej, jednak w rozsądnych dawkach na pewno nie zaszkodzi.

W przypadku uporczywego kaszlu zalecany jest syrop łagodzący podrażnienia śluzówki dróg oddechowych. Przede wszystkim jednak warto spędzić kilka dni w łóżku, a zdecydowanie zrezygnować z opuszczania domu. Ostre objawy grypy ustępują po 3 dniach, a pozostałe - osłabienie i zwiększona potliwość - po kolejnych kilku dniach.

Fakty

Czy wiesz, że podczas kaszlu strumień powietrza porusza się z olbrzymią prędkością: w oskrzelach do 30 m/s, w krtani od 50 do 120 m/s.

Anna Zielińska

Tekst pochodzi z gazety

Dzień Dobry
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy