Reklama

Reklama

Satysfakcja najważniejsza

Przede wszystkim satysfakcja z tego co się robi, dopiero potem zarobki, a następnie dobra atmosfera - oto, co dla Polaków najbardziej liczy się w pracy.

Dla dobrej pracy jesteśmy w stanie zrobić wiele, choć jednocześnie nie jesteśmy skłonni do zbyt dużych poświęceń. Co Polacy sądzą o pracy? Czy jest w ich życiu najważniejsza? Czy dla dobrej pracy byliby skłonni przenieść się do innego miasta, albo rozstać z partnerem? Odpowiedzi na te i inne pytania poszukiwał wśród 200 Polaków w wieku 18-50 lat Instytut Badania Opinii RMF FM.

Reklama

Robić to, co się lubi

Najważniejsze, to być zadowolonym z tego, co się robi! Polacy deklarują, że najistotniejszym czynnikiem przy podejmowaniu pracy jest dla nich satysfakcja z wykonywanego zajęcia. Na drugim miejscu wymieniano kwestię wynagrodzenia, na trzecim znalazła się atmosfera w miejscu pracy. Następnie - możliwość awansu. Nie bez znaczenia są dla nas także takie czynniki, jak czas pracy, a więc dni i godziny, kiedy pracujemy, zgodność wykonywanego zajęcia z wykształceniem, renoma firmy oraz jej lokalizacja.

Polacy w większości są przekonani o tym, że jeśli znajdzie się dobrą pracę, należy się jej trzymać za wszelką cenę. Tego zdania jest 64 proc. ankietowanych. Ponad 31 proc. uważa, że dobrze jest od czasu do czasu zmienić pracę, aby nie robić ciągle tego samego. Dominuje zatem ostrożne podejście do kwestii zmian pracy, a więc raczej unikanie ryzyka związanego z dobrowolną rezygnacją z tego, co już się ma.

Okazuje się, że praca daje poczucie bezpieczeństwa oraz świadomość posiadania pewnej i stabilnej sytuacji, nawet jeśli nie jest ona nadzwyczajnie atrakcyjna finansowo. Niezmiennie przeraża nas wizja bezrobocia. Zdecydowana większość ankietowanych zgadza się ze stwierdzeniem, że lepiej jest pracować za bardzo małe pieniądze niż pobierać zasiłek dla bezrobotnych.

Dlaczego zmieniamy pracę?

Respondenci zapytani zostali o to, co ich zdaniem jest najczęstszym powodem zmiany pracy. Jakkolwiek ankietowani deklarują, że przy jej podejmowaniu liczy się dla nich przede wszystkim to, aby przynosiła satysfakcję, najczęstszym powodem zmiany pracy nie jest brak zadowolenia i spełnienia, ale kwestie o wiele bardziej przyziemne, czyli wynagrodzenie. Aż 71 proc. ankietowanych uważa, że zarobki są najczęstszym powodem zmiany pracy. Na drugim miejscu wymieniano atmosferę panującą w pracy, co po raz kolejny potwierdza jak ważny jest to czynnik.

Dowiedz się więcej na temat: zarobki | atmosfera

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje