Reklama

Reklama

Waters i jego wizja

Poznań przygotowuje się do obchodów rocznicy Czerwca '56. Największym wydarzeniem będzie spektakl muzyczny "Ça Ira", skomponowany przez Rogera Watersa.

Spektakl Rogera Watersa "Ça Ira" to dzieło jego życia, pracował nad nim 15 lat. - To nie jest klasyczna opera, to połączenie teatru, cyrku i opery - mówi Janusz Józefowicz, który przygotowuje choreografię. - Tematem dzieła jest rewolucja francuska, ale to raczej pretekst do opowiedzenia o pragnieniu wolności, dążeniu do niej, ale także o jej granicach.

Już raz to zrobił

Spektakl będzie miał swoją światową premierę na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. - Przez najbliższe trzy lata nikt nie otrzyma praw do pełnej produkcji tego muzycznego widowiska - mówi Marek Szpendowski z Viva Art Music, organizatora koncertu. - Planujemy wystawienie "Ça Ira" jeszcze w kilku miastach świata, a także w skromniejszej wersji na deskach Teatru Wielkiego w Poznaniu.

Reklama

Roger Waters ma już za sobą podobne przedsięwzięcie. W 1991 r. pod Bramą Brandenburską zagrał koncert "The Wall". Nie było to tylko przedsięwzięcie muzyczne, ale - dziś powiedzielibyśmy - multimedialny spektakl, w którym główną rolę grał Waters i jego muzyka.

Chóry i balet

"Ça Ira" to krok dalej. Muzykę skomponowaną przez niego zagra orkiestra, wystąpią 4 chóry, m.in. London Community Gospel Choir i Poznański Chór Dziecięcy, śpiewacy operowi, balet, artyści cyrkowi, tancerze, kompania wojska, kaskaderzy. Przedsięwzięcie przygotowywane jest z wielkim

rozmachem, planowane są m.in. projekcje filmowe, efekty świetlne, sceny batalistyczne, konnica, pokazy pirotechniczne.

Polscy twórcy na bieżąco konsultują swoją wizję dzieła z Rogerem Watersem. - Ciągle pojawiają się nowe pomysły, nie ma jeszcze ostatecznego kształtu widowiska - mówi Janusz Józefowicz.

Koncert "Ça Ira" odbędzie się 7 lipca o godz. 22. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Bilety: od 30 do 250 zł.

Tomasz Kunert

Tekst pochodzi z gazety

Dzień Dobry
Dowiedz się więcej na temat: wizja | spektakl | Ira

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje