Reklama

Reklama

Zdrowie pod kontrolą

Umiejętność samodzielnego oznaczania poziomu glukozy przez pacjentów z cukrzycą oraz trafne interpretowanie wyników stanowią podstawowy warunek poprawy leczenia.

Badania kliniczne wykazują, że utrzymywanie stężenia glukozy we krwi w pobliżu prawidłowych stężeń może zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań cukrzycy nawet o 60 proc.

Reklama

Nawyk samokontroli

Na początek trzeba być świadomym, że glukometry i paski nie służą rozpoznaniu cukrzycy. Do jej rozpoznania i okresowej kontroli leczenia jest niezbędne badanie glukozy we krwi metodą laboratoryjną.
Zestawy monitorujące służą do samokontroli leczenia cukrzycy, po wcześniejszym rozpoznaniu i ustaleniu sposobu leczenia.
Samokontrola to szereg zachowań umożliwiających kontrolowanie swojego stanu zdrowia i odpowiednie reakcje na zaobserwowane zmiany. Wydawać by się mogło, że powinna to być czynność naturalna i odruchowa, tymczasem ponad 50 proc. diabetyków nie przeprowadza jej, narażając się w ten sposób na zwiększone ryzyko powstania nie wykrytych w porę powikłań cukrzycy czy też w skrajnych przypadkach zagrożenia życia.

Każdy chory z cukrzycą powinien nauczyć się obserwować objawy swojej choroby i rozpoznawać zmiany w jej codziennym przebiegu. Temu między innymi służy samodzielne określanie przez pacjenta stężenia glukozy we krwi za pomocą pasków testowych i glukometru. Za samokontrolą przemawia jej łatwa dostępność - można ją wykonywać w większości miejsc i codziennych sytuacji. Daje ona odpowiedź na pytania czy należy zmienić dawkę leku, zmodyfikować posiłki, zmniejszyć natężenie pracy fizycznej, aby uniknąć hipoglikemii. Dowiemy się także czy stopień wyrównania cukrzycy jest zadowalający, czy nie należy szybciej zgłosić się do lekarza. Zasadnicze znaczenie ma współpraca pacjenta z lekarzem, gdyż umożliwia poprawę wyników leczenia i zapobieganie powikłaniom.

Wybór glukometru

Być może diabetycy czują się zagubieni w gąszczu glukometrów będących na rynku. Co wybrać aby mieć pewność, że badanie jest wiarygodne? Na co zwracać uwagę przy wyborze glukometru, czy można dostosować glukometr do swoich potrzeb, trybu życia? Jakie będą koszty używania?

Te i wiele innych pytań pojawia się w głowie diabetyka przed podjęciem decyzji o wyborze glukometru. Jak nie dać się zwariować? Najważniejsze jest to, że zdecydowaliśmy się na samokontrolę, która ma tak ważne znaczenie w prawidłowym procesie leczenia.

Glukometr jest urządzeniem niewielkich rozmiarów służącym do pomiaru stężenia glukozy we krwi. Warto wybierać glukometry przedstawiające jako wynik badania stężenie glukozy w osoczu krwi (takie są zalecenia Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego-PTD) - nie trzeba wtedy bowiem samodzielnie przeliczać wyniku.

Do badania konieczne jest nakłucie skóry, najczęściej bocznych części opuszek palców w celu uzyskania kropli krwi. Krew przenosi się na pole reaktywne suchego paska testowego, gdzie pod wpływem zawartej w niej glukozy dochodzi do reakcji chemicznej.

Rozróżnia się glukometry fotometryczne (kolorymetryczne) i biosensoryczne (elektrochemiczne). Te ostatnie zostały znacznie udoskonalone w porównaniu do glukometrów fotometrycznych. Mierzą przepływ prądu elektrycznego wywołanego przez reakcję między glukozą a odczynnikiem na pasku testowym.

Dowiedz się więcej na temat: samokontrola | kliniczne | zalecenia | chorzy | zdrowie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje