W Polsce powstanie nowy park narodowy. Podano konkretne miejsce

Wszystko wskazuje na to, że w Polsce powstanie 24. park narodowy, o czym poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Nowy i pierwszy od dwóch dekad polski park narodowy ma pomóc w zachowaniu unikatowej przyrody i krajobrazów oraz dać impuls do rozwoju gospodarczego, w tym szczególnie dla turystyki w regionie – przekazał resort klimatu.

W Polsce powstanie nowy park narodowy / fot. Piotr Piznal / Ministerstwo Klimatu i Środowiska
W Polsce powstanie nowy park narodowy / fot. Piotr Piznal / Ministerstwo Klimatu i ŚrodowiskaINTERIA.PL/Informacja prasowa

W Polsce powstanie nowy park narodowy

Park Narodowy Doliny Dolnej Odry prawdopodobnie zostanie utworzony terenie czterech gmin: Szczecin, Gryfino, Kołbaskowo i Widuchowa, które są bogate w różnorodną faunę i florę oraz gatunki chronione, również te zagrożone wyginięciem.

Obecnie w Ministerstwie Klimatu i Środowiska trwają prace nad tym przedsięwzięciem, które ma umożliwić aktywną ochronę przyrody, rozwój zrównoważonej turystyki przyrodniczej oraz nowoczesną edukację środowiskową w rejonie Międzyodrza - czytamy na stronie resortu klimatu.

Nowy, 24. park narodowy w naszym kraju będzie sfinansowany ze środków budżetu państwa, natomiast fundusze na jego działalność mają być pozyskiwane z prowadzonej działalności oraz środków ze źródeł zewnętrznych, takich jak UE, NFOŚiGW, WFOŚiGW, funduszu leśnego i wspomnianego budżetu państwa.

Na jakie atrakcje mogą liczyć turyści?

W Parku Narodowym Doliny Dolnej Odry powstaną wyznaczone szlaki turystyczne, miejsca biwakowe, przystanie, kładki i wieże widokowe. "Mieszkańcy gmin, na których obszarze położony jest park narodowy oraz gmin z nim graniczących, zwolnieni są z opłat za wstęp do parku. Opłaty te ponoszą osoby spoza tych gmin, które będą odwiedzać park narodowy. Opłaty są przeznaczane na utrzymanie infrastruktury turystycznej. Maksymalna wysokość takiej opłaty to obecnie 10 zł" - informuje MKiŚ.

Ponadto osoby posiadające własne grunty na terenie parku narodowego będą mogły z nich korzystać na dotychczasowych zasadach, zachowując prawo do wejścia i przebywania.

Park Narodowy Doliny Dolnej Odry zostanie utworzony terenie czterech gmin: Szczecin, Gryfino, Kołbaskowo i Widuchowa / fot. Piotr Piznal / Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Park Narodowy Doliny Dolnej Odry zostanie utworzony terenie czterech gmin: Szczecin, Gryfino, Kołbaskowo i Widuchowa / fot. Piotr Piznal / Ministerstwo Klimatu i ŚrodowiskaINTERIA.PL/Informacja prasowa

Na obszarze projektowanego parku występują między innymi takie gatunki zwierząt jak: zimorodek, rybitwa czarna, żuraw, rokitniczka, bielik, bóbr, rzęsorek rzeczek. Gdy mowa o roślinach, warto podkreślić, że rosną tam m.in.: kotewka orzech wodny, litwor nadbrzeżny, salwinia pływająca, wilczomlecz błotny, starzec bagienny.

"W Międzyodrzu występuje 237 gatunków ptaków, co stanowi 50 proc. wszystkich gatunków odnotowanych w Polsce. Awifauna lęgowa Miedzyodrza reprezentowana jest przez 129 gatunków, co oznacza, że do rozrodu przystępuje tu około 56 proc. gatunków ptaków lęgowych kraju! Co dodatkowo podkreśla wyjątkowość tego miejsca" - czytamy na stronie MKiŚ.

Zgoda na wędkowanie i zakaz polowań

Utworzenie parku narodowego nie zakłóci funkcjonowania szlaku żeglownego na Odrze, ponieważ nie będzie on włączony w obszar parku lub jego otuliny. Co ciekawe - w Parku Narodowym Doliny Dolnej Odry będzie można wędkować, ale - jak zaznacza resort klimatu - ze względu na uwarunkowania związane z ochroną przyrody oraz bezpieczeństwem mogą być wprowadzone pewne ograniczenia w wędkowaniu, np. możliwość wędkowania poza porą nocną.

Przepisy o ochronie przyrody w parku narodowym nie pozwalają na prowadzenie na jego terenie polowań. "Możliwe są redukcje wybranych gatunków zwierząt łownych (np. dzików z uwagi na zagrożenie rozprzestrzeniania się ASF) na zasadach określonych w planie ochrony albo w zadaniach ochronnych" - wskazuje MKiŚ.

W Parku Narodowym Doliny Dolnej Odry powstaną wyznaczone szlaki turystyczne, miejsca biwakowe, przystanie, kładki i wieże widokowe /fot. Piotr Piznal / Ministerstwo Klimatu i Środowiska
W Parku Narodowym Doliny Dolnej Odry powstaną wyznaczone szlaki turystyczne, miejsca biwakowe, przystanie, kładki i wieże widokowe /fot. Piotr Piznal / Ministerstwo Klimatu i ŚrodowiskaINTERIA.PL/Informacja prasowa

Na obszarze parku narodowego będzie możliwe prowadzenie działalności rolniczej. Resort klimatu zaznacza również, że będą wypłacane odszkodowania za szkody wyrządzane przez zwierzęta. "Odszkodowania za szkody wyrządzone przez zwierzęta łowne są wypłacane przez park narodowy ze środków parku. W przypadku zwierząt objętych ochrona gatunkową (żubr, ryś, wilk, bóbr) szkody są szacowane przez pracowników parku, natomiast odszkodowanie jest wypłacane przez park, ze środków budżetu państwa" - czytamy w komunikacie.

Jakie są pierwsze objawy cukrzycy? Michał Figurski pokazuje, że nie wolno jej bagatelizowaćPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas