10 zastosowań parownicy, które ułatwią nam sprzątanie
Chyba nie ma bardziej wielofunkcyjnego i skutecznego urządzenia do sprzątania w domu niż parownica. A mnogość zastosowań to tylko jedna z jej licznych zalet. Czyszczenie parowe jest także ekologiczne, ekonomiczne i co najważniejsze – skuteczne. Bez używania detergentów możemy pozbyć się zabrudzeń, a także szkodliwych drobnoustrojów. Sprawdź, w jakich pracach pomoże Ci parownica.
Artykuł sponsorowany
Parownica do mycia podłóg
Jednym z podstawowych zastosowań parownicy jest mycie podłóg. Najlepsze parownice, np. Kärcher z serii SC, mają w zestawie dyszę podłogową. Pozwala to na szybkie, skuteczne i higieniczne czyszczenie niemal wszystkich rodzajów posadzek - płytek, gresu, paneli, parkietu, kamienia naturalnego, betonu. Parownica doskonale nadaje się do mycia powierzchni o nierównej strukturze lub z fugami, bowiem dzięki dużej mocy strumienia cząsteczki pary docierają w każdą szczelinę. Efekt czyszczenia dodatkowo potęguje wysoka temperatura.
Uwaga! Mopa parowego nie należy używać do mycia podłóg drewnianych woskowanych i olejowanych. Gorąca para może uszkodzić warstwę ochronną.
Kompleksowe sprzątanie łazienki
Sprzątanie łazienki jest uciążliwe ze względu na kamień i osad z mydła. Ich usunięcie wymaga używania silnych detergentów i mozolnego szorowania. Zanieczyszczeń z łatwością pozbędziemy się, sięgając po parownicę. Gorąca para wodna skutecznie rozpuszcza wszelkie osady, a przy tym niszczy szkodliwe drobnoustroje. Przy tym jej strumień dociera do trudno dostępnych miejsc, co znacząco ułatwia czyszczenie.
Co ważne, myjką parową posprzątamy całą łazienkę. Nie potrzebujemy arsenału środków, szczotek, gąbek i innych akcesoriów. Wystarczy niewielka ilość wody i odpowiednie dysze. Parownicą w łazience wyczyścimy:
- umywalkę,
- kabinę prysznicową,
- wannę,
- odpływy,
- muszlę klozetową,
- baterie,
- płytki łącznie z fugami,
- lustra,
- podłogę.
Parownica do czyszczenia kuchni
Parownica służy do kompleksowego sprzątania nie tylko łazienki, ale także kuchni. Gorąca para wodna dozowana pod ciśnieniem doskonale radzi sobie z usuwaniem tłustych plam, przypaleń i uporczywych zabrudzeń. Ważne jest także jej działanie dezynfekujące. Myjką parową w kuchni wyczyścimy:
- piekarnik łącznie z blachami i rusztami,
- płytę grzewczą - indukcyjną, ceramiczną i gazową,
- okap kuchenny,
- kuchenkę mikrofalową,
- lodówkę,
- zlew i baterię,
- płytki,
- szafki i blaty,
- podłogę,
- a nawet przypalone garnki czy spód patelni.
Mycie okien i innych szklanych powierzchni
Para wodna świetnie sprawdza się również w przypadku czyszczenia powierzchni szklanych. Myjka parowa z odpowiednią dyszą skutecznie rozpuszcza zabrudzenia na szybach, ale także umożliwia czyszczenie ram okiennych, parapetów i trudno dostępnych szczelin. Poza tym urządzenie nadaje się do mycia luster i innych szklanych powierzchni, np. blatów, drzwi, witryn itp.
Warto jednak wiedzieć, że parownica nie zbiera w całości nadmiaru wilgoci i brudu. Doskonałym uzupełnieniem jest zatem myjka do okien Kärcher z serii WV, która niczym odkurzacz zasysa wodę z różnych powierzchni (nie tylko okien), przez co są natychmiast suche i pozbawione smug.
Czyszczenie materaca i odświeżanie powierzchni tekstylnych
Myjka parowa to doskonały sposób na odświeżanie i dezynfekowanie tekstyliów. Trzeba jednak wybrać sprzęt, który wytwarza parę o niskim poziomie wilgotności, jak np. parownice Kärcher. Dzięki temu materiał nie ulegnie nadmiernemu przemoczeniu. Parownicy możemy użyć do czyszczenia:
- materaca,
- dywanów,
- mebli tapicerowanych,
- wózków dziecięcych,
- pluszaków, ale także innych zabawek, zwłaszcza o nieregularnych kształtach.
Warto dodać, że parownica to doskonałe urządzenia dla alergików i rodzin z małymi dziećmi. Pozwala pozbyć się nie tylko zabrudzeń, ale także alergenów, roztoczy oraz zarazków. Poza tym para wodna wiąże cząsteczki kurzu podczas sprzątania i nie pozostawia potencjalnie alergizujących resztek.
Uwaga! Parownica nie służy do prania materacy i innych tekstyliów. Jej zadaniem jest odświeżanie, usuwanie nieprzyjemnych zapachów, a także sporadyczne usuwanie miejscowych zabrudzeń.
Czytaj więcej: Jak wyczyścić materac?
Czyszczenie żaluzji i kaloryferów
Para wodna wydostaje się z dyszy pod wysokim ciśnieniem. Dzięki temu dociera do każdej szczeliny. To sprawia, że parownica doskonale sprawdza się w czyszczeniu przedmiotów o nieregularnych kształtach, których czyszczenie w tradycyjny sposób jest uciążliwe. Za pomocą myjki parowej szybko i skutecznie umyjemy kaloryfer czy żaluzje, a nawet rośliny pokojowe.
Zobacz na filmie jak działa i co m.in. wyczyści parownica Kärcher:
Parownica do czyszczenia grilla
Czyszczenie grilla nie należy do łatwych zadań. Tłuszcz i przylegające do rusztu przypalone resztki jedzenia trudno jest usunąć. Aby skutecznie się ich pozbyć, wystarczy sięgnąć po parownicę Kärcher z okrągłą szczotką z mosiężną szczeciną.
Usuwanie naklejek i tapet za pomocą myjki parowej
Myjka parowa świetnie nadaje się nawet do usuwania naklejek i etykiet z różnych powierzchni - szkła, plastiku, metalu, mebli itp. Wystarczy skierować strumień pary wodnej na nalepkę. Pod jej wpływem klej błyskawicznie się rozpuści, a w przypadku naklejki papierowej rozmięka też materiał.
Co więcej, parownicy możesz użyć do usuwania starych tapet. Służy do tego specjalna nakładka.
Parownica do prasowania
Para wodna ma znakomite właściwości czyszczące, odkażające i odświeżające, a także sprawdza się podczas prasowania. Jej cząsteczki wnikają w materiał i wygładzają włókna. Parownicę możemy doposażyć w żelazko parowe lub specjalną dyszę do tekstyliów. W obu przypadkach mamy możliwość prasowania w pionie. Co ważne, za pomocą parownicy usuniemy nie tylko zagniecenia, ale także nieprzyjemny zapach (np. dym papierosowy) oraz groźne bakterie i wirusy.
Zobacz także: Jaka parownica do ubrań i firan jest najlepsza?
Czyszczenie samochodu myjką parową
Za pomocą parownicy posprzątamy nie tylko cały dom, ale nawet samochód. Para wodna nadaje się do czyszczenia plastikowych elementów kokpitu, szyb oraz do odświeżenia tapicerki i podsufitki. Parownicą umyjemy wnętrze bagażnika czy felgi, a także trudno dostępne zakamarki. Pozbędziemy się też chorobotwórczych mikroorganizmów, które bytują na kierownicy, drążku zmiany biegów i klamkach.
Podsumowując, parownica wraz z różnymi akcesoriami służy niemal do wszystkich prac związanych ze sprzątaniem, odświeżaniem oraz dezynfekcją w domu i nie tylko. Warto jednak wybrać urządzenie wysokiej jakości, jak np. myjki parowe Kärcher, które generują parę wodną o odpowiedniej temperaturze i ciśnieniu oraz niskim stopniu wilgotności.
Artykuł sponsorowany