Astygmatyzm - co to jest i jak wpływa na jakość widzenia?
Artykuł sponsorowany
Astygmatyzm należy do najczęściej diagnozowanych wad wzroku. Poza pogorszeniem jakości widzenia, astygmatyzm może powodować również zmęczenie, senność i problemy z koncentracją. Czym jest astygmatyzm? Jakie są objawy i przyczyny tej wady wzroku? Czy astygmatyzm można wyleczyć? Poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania.
Astygmatyzm - co to jest?
Astygmatyzm należy do często spotykanych wad refrakcyjnych, która może mieć charakter wrodzony lub nabyty. Może występować u osób w różnym wieku, nawet u niemowląt. Astygmatyzm wynika z nieprawidłowego kształtu rogówki. Im wyższy astygmatyzm, tym bardziej kształt rogówki odbiega od prawidłowego, czyli kulistego. Nierówna powierzchnia oka wpływa na niewłaściwe skupianie promieni świetlnych, co prowadzi do zaburzeń widzenia i innych objawów. Astygmatyzm nazywany jest także wadą niezborności. Wyróżnia się następujące rodzaje astygmatyzmu:
- astygmatyzm nieregularny - nierówna powierzchnia rogówki lub soczewki powoduje wadę charakteryzującą się wieloma osiami optycznymi,
- astygmatyzm regularny - w przypadku tej wady można oko ma dwie ogniskowe. Oznacza to, że rogówka może zbierać promienie świetlne. Jest to najczęściej występujący rodzaj astygmatyzmu, który dodatkowo dzieli się na: skośny, prosty i odwrotny.
Jak objawia się astygmatyzm
W przypadku wady niezborności pogarsza się widzenie z bliska i z daleka. Jest to spowodowane niewłaściwym załamaniem fal wpadających do oka. Do najczęstszych objawów astygmatyzmu zalicza się:
- nieostre widzenie bez względu na odległość,
- zaburzenia widzenia nocnego,
- trudności z czytaniem,
- zamazanie przedmiotów na konturach,
- zaburzenia postrzegania płaszczyzny,
- zaburzenia poczucia przestrzeni.
Niezborność charakteryzuje się występowaniem objawów towarzyszących takich jak: bóle głowy i ucisk między oczami, zaburzenia koncentracji, zmęczenie i nadmierna senność, pieczenie i łzawienie oczu.
W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów należy jak najszybciej umówić się na wizytę u okulisty lub optometrysty. Subiektywne badanie wzroku i pomiar wady refrakcji pozwala postawić prawidłową diagnozę i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Przyczyny astygmatyzmu
Astygmatyzm jest jedną z najczęściej występujących wad wzroku, ale przyczyny jej powstawania nie są dokładnie znane. Wśród najbardziej prawdopodobnych czynników wpływających na astygmatyzm wymienia się: obciążenia genetyczne, przebyte choroby oczu lub urazy mechaniczne, zabiegi okulistyczne, infekcje lub stany zapalne oka. Istnieje prawdopodobieństwo, że na astygmatyzm może wpływać stożek rogówki, schorzenie powodujące jej uwypuklenie i ścieńczenie.
Laserowa korekcja wzroku - skuteczna metoda leczenia astygmatyzmu
Astygmatyzm najczęściej koryguje się poprzez odpowiednio dobrane okulary lub soczewki kontaktowe. Zazwyczaj o charakterze cylindrycznym lub cylindryczno-sferycznym. Obecnie możliwe jest także trwałe usunięcie niezborności. Laserowa korekcja wzroku jest szybkim, skutecznym i bezbolesnym zabiegiem leczenia niezborności i poprawy widzenia. Zabieg wykonywany jest wyłącznie u osób dorosłych, z ustabilizowaną wadą wzroku. Laserowa korekcja wzroku polega na wymodelowaniu kształtu rogówki. Nowoczesna i nieinwazyjna metoda leczenia astygmatyzmu to sposób na skorygowanie wady wzroku bez konieczności noszenia okularów i soczewek kontaktowych. Procedura trwa około 20 minut i nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji.
Laserowa korekcja wzroku wymaga konsultacji lekarskiej mającej na celu wykluczenie przeciwwskazań oraz kompleksowych badań kwalifikacyjnych, co pozwala zmniejszyć ryzyko skutków ubocznych i uzyskać optymalne efekty. Po zabiegu konieczne są regularne wizyty kontrolne i ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarskich. Laserowa korekcja wzroku to obecnie najskuteczniejsza metoda leczenia niezborności u Pacjentów powyżej 18 roku życia.
Artykuł sponsorowany