Białko owadów. Przełom w karmach dla psów?

Artykuł sponsorowany

Karmy z białkiem pozyskiwanym z owadów to nie tylko wartościowe pożywienie dla naszych czworonogów, ale też dbanie o środowisko. Chów insektów jest jednym z najbardziej ekologicznych sposobów produkcji białka, ponieważ zużywa niewielką przestrzeń i surowce, przez co redukuje emisję gazów cieplarnianych. Białko owadów w karmach.

Większość konsumentów utożsamia wysoką jakość karmy dla czworonożnych przyjaciół z dużą zawartością mięsa (a wiec białka) w jego składzie
Większość konsumentów utożsamia wysoką jakość karmy dla czworonożnych przyjaciół z dużą zawartością mięsa (a wiec białka) w jego składzie.

Czy to nowość?

Warto wiedzieć, że pojawianie się białka pochodzącego z owadów w branży żywności dla domowych czworonogów nie jest kwestią ostatnich lat. Jednak dopiero niedawno zaczęto wprowadzać je jako główne źródło białka w wysokiej jakości karmach dla psów, jak np. Brit Care. Do niedawna, na rynku pożywienia dla zwierząt znajdowało się jedynie kilka karm z białkiem pozyskanym z insektów, które stanowiły znikomy procent podaży białka.

Dobrej jakości karma z owadów - czy to możliwe?

Większość konsumentów utożsamia wysoką jakość karmy dla czworonożnych przyjaciół z dużą zawartością mięsa (a wiec białka) w jego składzie. I słusznie - koty są zwierzętami mięsożernymi, a psy - względnie mięsożernymi. Oznacza to, że do prawidłowego funkcjonowania i zachowania zdrowia potrzebują białka pochodzenia zwierzęcego. Większość osób kojarzy jednak mięso z tradycyjnymi zwierzętami hodowlanymi: świniami, krowami, rybami i drobiem.

Owady rzadko, jeśli nie wcale, są wymieniane przez konsumentów w Europie i Stanach Zjednoczonych jako produkt spożywczy. Natomiast z punktu widzenia dietetycznego są źródłem pełnowartościowego, doskonale przyswajalnego białka i tłuszczów. Jednym z wyróżników mączki pozyskiwanej z owadów jest bogactwo aminokwasów egzogennych, czyli takich, które powinny być pozyskiwane z zewnątrz, a które są niezbędne do zachowania zdrowia zwierząt.

Oprócz kwestii hipoalergiczności, przyswajalności, karma dla psów z białkiem owadów ma jeszcze jedną zaletę - mniejszy wpływ na środowisko
Oprócz kwestii hipoalergiczności, przyswajalności, karma dla psów z białkiem owadów ma jeszcze jedną zaletę - mniejszy wpływ na środowisko.

Dlaczego owady są idealnym pożywieniem dla psów?

Udział białka w ciele owada waha się w przedziale od 40 do 75 procent. Zależy to od gatunku oraz tego, jakie stadium rozwojowe rozpatrujemy. Okazuje się, że białko to jest przyswajalne nawet w 95 procentach, co zdecydowanie przewyższa którekolwiek z tradycyjnych białek odzwierzęcych. Proteiny nie są jednak jedynym plusem wykorzystywania owadów do produkcji karmy. Zawierają świetny profil lipidowy - ich ciało jest niemal skoncentrowaną pigułką kwasów Omega-3 i Omega-6.

Karmy bazujące na białku pozyskanym z owadów są idealną propozycją dla psów doświadczających alergii pokarmowych. Bardzo smacznym, a jednocześnie bezpiecznym z punktu widzenia alergii. jest zestawianie ze sobą białka owadów i ryb.

Warto pamiętać, że karmy z owadami są doskonałe także dla psów bez żadnych nietolerancji pokarmowych. Ze względu na wysoką przyswajalność i dużo wartości odżywczych pozytywnie wpływają na kondycję sierści dorosłych psów wszystkich ras. Brit Care Hair&Skin Insect&Fish, posiadające w składzie właśnie białko owadów (plus białą rybę) jest idealną propozycją dla każdego psiaka. Skład uzupełniony jest żółtym i zielonych groszkiem, a zamiast tłuszczu kurczaka - zastosowano bardziej ekologiczny i zdrowszy olej kokosowy.

Białko owadów - lepsze dla środowiska

Oprócz kwestii hipoalergiczności, przyswajalności, karma dla psów z białkiem owadów ma jeszcze jedną zaletę - mniejszy wpływ na środowisko. Zespół naukowy Brit obliczył, że do wyprodukowania jednego kilograma pożywienia z owadów potrzeba jedynie 2% wody oraz tylko 4% gleby w porównaniu do zapotrzebowania na wyprodukowanie 1 kilograma wołowiny. Zdecydowanie warto zatem spróbować takiej karmy i przetestować ją ze swoim pupilem. Więcej na temat Insect można przeczytać tutaj.

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas