Biohacking jako ścieżka do optymalizacji zdrowia i wydajności
Artykuł sponsorowany
Czy można zaprogramować swój organizm, aby lepiej funkcjonował? Okazuje się, że tak! Biohacking to zbiór sprawdzonych zasad, dzięki którym lepiej wykorzystasz swój potencjał. Sprawdź, jak to zrobić!
Czym jest biohacking?
Biohacking to stosunkowo nowe pojęcie. Polega na modyfikacji stylu życia w taki sposób, aby zoptymalizować zdrowie i zwiększyć sprawność psychofizyczną. Metody i techniki wykorzystywane w biohackingu bazują na najnowszych badaniach naukowych. W tym podejściu chodzi o to, żeby stać się lepszą wersją samego siebie. Takie zmiany może wprowadzić każdy z nas. Warto to zrobić, jeśli na co dzień masz mało energii, nie potrafisz skupić się na ważnych zadaniach, nie radzisz sobie z natłokiem obowiązków lub chcesz zwiększyć wydajność swojego organizmu.
Podstawowe zasady biohackingu
Przeprogramowanie własnego organizmu wymaga przeprowadzenia dokładnej analizy dotychczasowego stylu życia. Nie chodzi tylko o to, jak się odżywiasz i ile czasu poświęcasz na aktywność fizyczną. W takim wypadku każdy nawet najdrobniejszy aspekt Twojego życia ma znaczenie. Musisz zastanowić się, ile godzin śpisz, jak długo pracujesz przed komputerem, a także, czy podczas codziennych aktywności zachowujesz prawidłową postawę ciała. Wszystko po to, aby Twój organizm był w stanie pracować na naprawdę wysokich obrotach. Do podstawowych zasad biohackingu zaliczamy:
- wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych,
- dbanie o higienę snu,
- odpowiednią dawkę ruchu dostosowaną do wieku i potrzeb danej osoby,
- pracę nad postawą ciała,
- spędzanie czasu na świeżym powietrzu,
- pracę nad swoimi myślami,
- stosowanie technik relaksacyjnych,
- wyjście ze strefy komfortu poprzez hartowanie ciała lub korzystanie z sauny,
- stosowani suplementów diety i wspomagaczy wydajności,
- zmiana nastawienia,
- stosowanie naturalnych produktów o właściwościach leczniczych.
Od czego zacząć biohacking?
Biohacking to kompleksowe podejście, które zakłada, że wydajność ciała i umysłu zależy w dużej mierze od prowadzonego trybu życia i sposobu odżywiania. Zmiana wszystkich obszarów codziennego funkcjonowania jednocześnie może być bardzo trudna. Dlatego biohacking warto wdrażać metodą małych kroków. Najpierw będzie, jeśli na początek wybierzesz jeden lub dwa obszary, nad którymi chcesz popracować. Może to być na przykład poprawa jakości snu i redukcja stresu. Osoby, które notorycznie się nie wysypiają lub wstają rano zmęczone, powinny zmienić pory wstawania i kładzenia się do łóżka. Ważny jest także odpowiedni wystrój sypialni, dobrze dobrany materac i poduszka. Natomiast w redukcji stresu pomogą Ci adaptogeny, czyli substancje, które wzmacniają zdolności przystosowawcze w niekorzystnych warunkach. Zaliczamy do nich na przykład:
- żeń szeń koreański,
- tarczycę bajkalską,
- cytryniec chiński,
- różeniec górski.
Ciekawe informacje na temat programowania własnego organizmu znajdziesz również w sieci. Serwis o biohackingu to miejsce, w którym regularnie publikowane są interesujące artykuły i porady.
Część elementów biohackingu stosujemy bezwiednie. Dzieje się tak, ponieważ podświadomie każdy człowiek dąży do tego, aby lepiej funkcjonować w domu i w pracy. Biohacking pozwala zrozumieć, jak działa nasz organizm, dzięki czemu będziemy w stanie go zhakować, a to pomoże nam w osiągnięciu zamierzonych celów.
Artykuł sponsorowany