Czy dieta przeczyszczająca ma sens? Informacje i porady

Artykuł sponsorowany

Takie pytanie zadaje sobie wiele osób walczących z zaparciami. Dowiedz się, co zrobić, by usprawnić pracę układu pokarmowego i poczuć ulgę.

OptiFibre to żywność specjalnego przeznaczenia medycznego
OptiFibre to żywność specjalnego przeznaczenia medycznego.

W Polsce z problemem nawracających zaparć zmaga się 13% społeczeństwa. Innymi słowy, co 8 Polak ma problemy z regularnym wypróżnianiem. Szczególnie narażone na występowanie zaparć są osoby starsze, a także kobiety w ciąży. Nie jest tajemnicą, że niełatwo jest cieszyć się życiem, gdy dokuczają wzdęcia, zaburzenia jelitowe lub skurcze. W poszukiwaniu ulgi wpisujemy w wyszukiwarce słowa dieta przeczyszczająca, a następnie sięgamy po farmakologiczne środki przeczyszczające dostępne w aptekach. Problem ustępuje, niestety najczęściej tylko na chwilę. Jeśli chcemy na stałe pożegnać problem zaparć najważniejsze jest zidentyfikowanie ich przyczyny. W tej kwestii warto skonsultować się z lekarzem, który na podstawie badań będzie mógł wykluczyć poważne schorzenia czy ewentualne niedrożności. Najczęściej po konsultacji okazuje się, że przyczyną nawracających zaparć jest niewłaściwy styl życia, w tym sposób żywienia.

Ruch to podstawa

Tak, choć brzmi to zaskakująco, to nasza aktywność ma ogromne znaczenie. Potwierdzą to lekarze czy pielęgniarki, którzy nagle u pacjentów unieruchomionych z przyczyn medycznych obserwują problem zaparć. Z tego względu, warto postawić na aktywne spędzanie czasu. Krótki spacer, nawet taki 15 minutowy może doskonale pobudzić perystaltykę jelit. Jeśli nie spacer, może to być jazda na rowerze czy inny rodzaj wysiłku, który sprawia nam przyjemność.

Dieta - tak, ale zbilansowana

Jeśli zaparcia są pokłosiem nieprawidłowego sposobu żywienia, konieczna jest jego analiza i wprowadzenie stosownych zmian. Podstawa to zwiększenie ilości błonnika pokarmowego w codziennych posiłkach. Jak to zrobić? Sięgnąć po produkty wpływające pozytywnie na pracę jelit, czyli zamienić jasne pieczywo na to pełnoziarniste. Wybierać grube kasze, brązowy ryż i makaron pełnoziarnisty. W posiłkach nie powinno również brakować warzyw. Warto wprowadzić do menu także nasiona roślin strączkowych, inne nasiona, pestki i orzechy. Jako deser mogą pojawić się suszone owoce. Jeśli to wszystko nie wystarczy i nadal występują trudności z uregulowaniem pracy jelit, pomocna może okazać się dostępna w aptekach żywność medyczna, taka jak np. OptiFibre, którą należy stosować pod kontrolą lekarza. OptiFibre to produkt, który powstał wyłącznie na bazie roślinnego błonnika, by dzięki naturalnemu sposobowi działania pomóc w walce z zaparciami nie rozleniwiając jelit. Jego niewątpliwą zaletą jest fakt, że nie zmienia on ani smaku, ani zapachu potraw, dlatego może być dodawany zarówno do wytrawnych, jak i słodkich dań. Ponadto, nie wpływa na konsystencję posiłków i napojów, więc można dodać go nawet do porannej kawy.

Odpowiednie nawodnienie

Na koniec, warto zadbać o odpowiednie nawodnienie. Jest to tak ważne, ponieważ tylko przy dostarczeniu odpowiedniej ilości płynów, błonnik zawarty w pożywieniu może właściwie spełnić swoją rolę w układzie pokarmowym. Z tego względu, spożycie płynów powinno wynosić przynajmniej 2 litry dziennie. Najlepiej, aby większość z tej ilości stanowiła niegazowana woda.

OptiFibre to żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod kontrolą lekarza. Do postępowania dietetycznego u pacjentów z zaburzeniami funkcjonowania jelita grubego w celu ułatwienia wydalania resztek pokarmowych w zaparciach.

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas