Reklama

Reklama

Czym są zaskórniki i jak sobie poradzić z ich usunięciem?

Zaskórniki to powszechny problem skóry twarzy i pleców u młodzieży i dorosłych. Wągry stanowią efekt zalegania sebum u ujścia gruczołów łojowych. Można z nimi walczyć na wiele sposobów, np. stosując regularnie odpowiednio dobrane kosmetyki higieniczno – pielęgnacyjne.

Czym są i jak powstają zaskórniki?

Zaskórniki, zwane potocznie wągrami, to rodzaj zmian skórnych o charakterystycznym wyglądzie czarnych lub białych drobnych kropek. Niedoskonałości tego typu pojawiają się najczęściej w miejscach, gdzie ilość gruczołów łojowych jest największa, czyli w strefie "T" na twarzy, w górnej części pleców, na karku oraz dekolcie. Zaskórniki o jasnej barwie, tzw. zamknięte, powstają w efekcie zastoju sebum, zablokowania ujścia gruczołu łojowego i nagromadzenia się warstwy rogowej naskórka.  Z kolei wągry o ciemnym odcieniu, czyli zaskórniki otwarte, stanowią wynik postępującego procesu utleniania masy rogowo - łojowej u ujścia gruczołu. 

Reklama

Informacje na temat przyczyn zaskórników można znaleźć na stronie internetowej https://www.cetaphil.pl/article/jak-skutecznie-usunac-wagry-na-nosie-przyczyny-powstawania-zaskornikow. Bez względu na rodzaj zaskórników ich pojawieniu się nie towarzyszy stan zapalny, ból czy inne dolegliwości. Nadprodukcja sebum i niedrożne gruczoły, będące źródłem problemu, uwarunkowane są szeregiem czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Powstawaniu wągrów sprzyja przede wszystkim zaniechanie regularnej pielęgnacji skóry oraz niewłaściwie dobrane kosmetyki do cery. Ponadto niemałe znaczenie na powstawanie zaskórników wywierają zaburzenia hormonalne, głównie w okresie dojrzewania płciowego i menopauzy oraz w przebiegu leczenia hormonalnego i trwania cyklu menstruacyjnego. Również złe nawyki żywieniowe zwiększają ryzyko tworzenia się wągrów, a szczególnie produkty słodkie, wysoko przetworzone oraz bogate w tłuszcze nasycone. 

Jak skutecznie usunąć wągry?

W walce z zaskórnikami najlepiej zastosować terapię skojarzoną, skupiając się na zabiegach oczyszczających, złuszczających, nawilżających oraz ochronnych jednocześnie. Taka pielęgnacja optymalizuje produkcję sebum, zapobiega zatykaniu porów i wspiera regenerację skóry. Kosmetyki odgrywają znaczącą rolę zarówno w terapii wągrów, jak i prewencji ich powstawania. Kremy, toniki i peelingi powinny być zawsze do rodzaju cery i stosowane w odpowiedniej kolejności. Najlepszym wyborem są dermokosmetyki, czyli wyroby kosmetyczne o właściwościach leczniczych, które dzięki odpowiednio dobranym składnikom i związkom pozostawiają skórę wolną od zanieczyszczeń i tłustego filmu, co pozwala jej odpocząć. Dermokosmetyki swoja skuteczność zawdzięczają m.in. pantenolowi, olejom i wyciągom roślinnym np. z miłorzębu japońskiego, witaminom, szczególnie B2, B3 i B6 oraz A czy też glicerynie. Poza codziennym oczyszczaniem zaskórników z kurzu, makijażu, bakterii i sebum przy pomocy letniej wody i emulsji micelarnej oraz nakładania kremu warto co jakiś czas skorzystać z zabiegów kosmetycznych, takich jak peelingi enzymatyczne czy mikrodermabrazja.

materiały promocyjne

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: zaskórniki | kobieta | twarz | cera | kosmetyki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje