Kiedy oddajemy podręczniki 2021 i inne pytania o darmowe podręczniki
Artykuł sponsorowany
Od 2017 roku część podręczników szkolnych jest darmowa. To duże udogodnienie dla rodziców, ponieważ koszt wyprawki ucznia bywa naprawdę wysoki. Co warto wiedzieć o podręcznikach i kiedy oddajemy darmowe podręczniki w 2021 roku?
Co roku przed rozpoczęciem szkoły przygotowywaliśmy wyprawki i zwykle wiązało się to ze znacznymi kosztami. Obecnie rodzice mogą zaoszczędzić — do części podręczników uczniowie mają dostęp bezpłatnie. Co więcej, rodzice lub opiekunowie mogą ubiegać się o 300 zł na wyprawkę dla ucznia w ramach programu Dobry Start. To duże udogodnienie, zwłaszcza dla rodzin wielodzietnych. Pojawienie się darmowych podręczników rodzi jednak trochę pytań, na które warto znać odpowiedzi.
Komu przysługują darmowe podręczniki, a które książki są płatne?
Z darmowych podręczników, a także zeszytów ćwiczeń, korzystają uczniowie klas I-VIII szkół podstawowych z placówek publicznych. Bezpłatne książki uzyskamy jednak tylko do przedmiotów obowiązkowych. Podręczniki do takich przedmiotów jak religia lub etyka, dodatkowy język obcy, przygotowanie do życia w rodzinie i dodatkowe zajęcia (np. w szkołach o profilu artystycznym) rodzice muszą kupić we własnym zakresie. W podobnej sytuacji są uczniowie szkół średnich — samodzielnie powinni zaopatrzyć się w książki. Aby obniżyć koszty, można kupić używane podręczniki lub szukać atrakcyjnych ofert w internecie (np. Nowa Era - podręczniki w Taniej Książce).
Prywatne szkoły podstawowe mogą ubiegać się o dofinansowania podręczników szkolnych, jednak nie jest to obowiązkowe i decyzja należy do władz placówki.
Kiedy oddajemy darmowe podręczniki 2021?
Chociaż uczniowie korzystają z podręczników przez cały rok, książki nie są ich własnością — należy je oddać wraz z końcem roku szkolnego (w drugiej połowie czerwca), ponieważ po wakacjach będą z nich korzystać następne roczniki. Każda szkoła ma swoje procedury związane ze zwrotem podręczników — czasem zbiera je nauczyciel, innym razem można dostarczyć je do biblioteki lub zostawić w portierni, opisane odpowiednimi danymi. Informacji może udzielić wychowawca lub biblioteka szkolna, zwykle wytyczne są podane także na stronie internetowej szkoły. Jeśli podręczniki jeszcze nie trafiły do szkoły, należy jak najszybciej je zwrócić.
Zniszczenie lub zgubienie darmowego podręcznika — co zrobić?
Podręczniki są tylko wypożyczane uczniom, podobnie jak inne książki z biblioteki. Zgubienie czy zniszczenie należy zgłosić w bibliotece szkolnej lub u wychowawcy. Za zgubione lub zniszczone egzemplarze należy zapłacić. Regulaminy szkół lub szkolnych bibliotek nakładają na uczniów obowiązek dbania o książki i zalecają obłożenie podręczników (wykonanie lub kupienie okładek ochronnych). Każda książka ma służyć trzem rocznikom, dlatego należy dopilnować, by zwrócić ją w dobrym stanie.
Kto wybiera podręczniki szkolne dla uczniów?
Decyzję o tym, z jakich podręczników będą korzystać uczniowie, podejmują nauczyciele oraz dyrekcja, czasem konsultując decyzję z radą rodziców. Szkoły mają do wyboru podręczniki z listy podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Dużą popularnością cieszą się takie wydawnictwa jak WSiP czy Nowa Era podręczniki, które od lat dbają o wysoką jakość materiałów edukacyjnych. Warto wiedzieć, że nauczyciele wybierają podręczniki, uwzględniając cały szereg kryteriów, m.in. zgodność z podstawą programową, przystępność, zróżnicowane metody nauczania, a nawet estetykę wykonania.