„Kociarzem” zachwyciły się dwa miliony czytelników
Artykuł sponsorowany
Nie było dotąd opowieści, która wzbudziłaby tak wielkie emocje w tak krótkim czasie. „Kociarz” stał się sławny w ciągu jednej nocy. Przeczytały go ponad dwa miliony osób, a zagraniczne media uznały za wiralowy fenomen XXI wieku. Książka jest już w Polsce!
Gdy w grudniu 2017 nieznana nikomu Kristen Roupenian publikuje na stronie sławnego "New Yorkera" swoje opowiadanie "Kociarz" nikt nie spodziewa się, że stanie się ono najpopularniejszą opowieścią zamieszczoną w tym magazynie. To kultowe już short-story opowiada o relacji dwudziestoletniej Margot z kilkanaście lat starszym Robertem. Dziewczyna idzie z nim do łóżka, choć sama do końca nie wie dlaczego. Jednak po wszystkim myśli optymistycznie: "To była chyba moja najgorsza decyzja w życiu". Dlaczego "Kociarz" stał się fenomenem? Roupenian - bez zbędnego moralizatorstwa - genialnie przedstawiła w nim relacje między ludźmi w dzisiejszych czasach. Otworzyła puszkę Pandory, prezentując portret współczesnego pokolenia w skondensowanej formie. Jej spojrzenie jest kobiece, ale dalekie od stereotypowe spojrzenia na świat. "Kociarz" stał się początkiem zbioru dwunastu historii, które właśnie ukazały się także w Polsce.
-Nie byłem w stanie oderwać się od tych opowiadań. Są śmieszne, są przerażające, są bardzo inteligentne i opowiadają historie, które byłyby nie do wiary, gdyby nie fakt, że mogą przydarzyć się każdemu - mówi Jakub Żulczyk, autor m.in. głośnej powieści "Ślepnąc od świateł". W swojej ocenie nie jest zresztą odosobniony. -Idealna do dyskusji o winie - napisał "Vogue". - Przenikliwa i perfekcyjnie minimalistyczna - dodawał "New York Times".
"Kociarz" to dwanaście historii, które mimo różnorodności wiele łączy. Gdy Margot idzie na nieudaną randkę, pewien chłopak umawia się z dziewczyną poznaną na Tinderze. Tylko po to, aby nie zatracić się w samotności i nie popełnić samobójstwa w obskurnym motelowym pokoju. Ellie siłą swojej woli powstrzymuje się, by nie pogryźć kolegi z pracy, a pewna dziewczyna dzięki Instagramowi poznaje chłopaka z kasety wideo, w którym była zakochana jako nastolatka. Teksty Roupenian wywołują wiele emocji: fascynują i odstręczają, oburzają i podniecają, przerażają i zachwycają, nie pozostawiając miejsca na obojętność. To opowieści o pożądaniu i wstręcie, seksie i samotności, zagubieniu i poczuciu winy w erze Instagrama, Tindera i #MeToo.
"Kociarz" to książka zjawisko. Globalny fenomen na miarę swoich czasów. Czasów przemian społecznych, które fascynują, i ich konsekwencji, które budzą niepokój.
"Kociarza" znajdziemy już w polskich księgarniach.